Strona głównaChorobyZłamanie kości u seniorów zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Złamanie kości u seniorów zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Złamane kości u osób starszych zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci nawet przez 10 kolejnych lat.
Złamanie kości u seniorów zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci  [Fot. stockdevil - Fotolia.com]
Starsze osoby ze złamanymi kośćmi są bardziej narażone na wcześniejszą śmierć, a ryzyko to może utrzymywać się przez lata. Najczęściej seniorom grożą : biodra, kości udowej, miednicy, obojczyka lub podudzia.

- Złamanie to nierzadko początek wielu problemów zdrowotnych, które utrzymują się długo po wygojeniu się urazu i mogą ostatecznie doprowadzić do . Monitorowaliśmy ryzyko śmierci po złamaniach różnych kości i odkryliśmy, że podwyższone zagrożenie może trwać przez ponad dekadę po złamaniu szyjki kości udowej, a w przypadku większości innych złamań trwa ono około pięciu lat - mówi Jacqueline Center z Garvan Institute of Medical Research w Sydney.

W rok po mężczyźni byli o 33 procent bardziej narażeni na śmierć, a kobiety o 20 procent. W przypadku złamań kości udowej lub miednicy roczna zwiększona śmiertelność wynosiła 20 - 25 procent. Znaczące prawdopodobieństwo zgonu odnotowano 10 lat po złamaniu biodra i około pięć lat po złamaniach innych kości.
Nasze odkrycia wskazują, jak ważna jest wczesna interwencja. (...) I jakkolwiek działania po pierwszym złamaniu mają kluczowe znaczenie, musimy również zdiagnozować osoby narażone na uraz, zanim wystąpią te poważne skutki zdrowotne - wskazuje Center.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy