Strona głównaChorobyKoronawirus: metformina zmniejsza ryzyko śmierci u diabetyków z COVID-19

Koronawirus: metformina zmniejsza ryzyko śmierci u diabetyków z COVID-19

Stosowanie leku przeciwcukrzycowego metforminy przed rozpoznaniem COVID-19 wiąże się ze znacznym spadkiem ryzyka śmierci u pacjentów z cukrzycą typu zarażonych koronawirusem.
Koronawirus: metformina zmniejsza ryzyko śmierci u diabetyków z COVID-19 [fot. Frauke Feind from Pixabay]
Badacze z University of Alabama w Birmingham wskazują, że ochronny efekt pozostał nawet po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, płeć, rasa, otyłość i nadciśnienie lub przewlekła choroba nerek i .

- Ponieważ podobne wyniki uzyskano w różnych grupach pacjentów z całego świata - w tym w Chinach, Francji i analizie United Healthcare - wskazuje to, że zmniejszenie ryzyka śmiertelności związane ze stosowaniem metforminy u osób z i COVID-19 jest ważne powszechnie - mówi dr Anath Shalev z University of Alabama.

Nie jest jasne, w jaki sposób metformina poprawia rokowanie w kontekście COVID-19. Być może mechanizmy jej działania wykraczają poza poprawę kontroli glikemii i wagi, ponieważ wskaźnik masy ciała, stężenie glukozy we krwi, ani poziom hemoglobiny A1C nie były niższe u osób, które przyjmowały metforminę i przeżyły COVID-19, w porównaniu z pozostałymi diabetykami, którzy zmarli. Medycy spekulują, że ochronne działanie leku może mieć związek z jego i przeciwzakrzepowymi właściwościami.

Ogólna śmiertelność grupy badanych pacjentów z wyniosła 11 procent. 93 procent zgonów wystąpiło u osób w wieku powyżej 50 lat i ryzyko to było najwyższe u mężczyzn oraz chorych z nadciśnieniem. Obecność cukrzycy wiązała się z bardzo wysokim wzrostem śmiertelności - ogółem 67 procent zgonów odnotowanych w badaniu dotyczyło osób z cukrzycą.

Wcześniejsze stosowanie metforminy oznaczało niższe zagrożenie śmiercią Stosowanie metforminy znacznie zmniejszyło ryzyko zgonu - było na poziomie 11 procent, a zatem tylu, ile w populacji ogólnej pacjentów z COVID-19. Biorąc pod diabetyków, którzy nie stosowali metforminy, pacjenci przyjmujący ten lek, odznaczali się o 23 proc, niższym zagrożeniem śmiercią w wyniku COVID-19.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy