Strona głównaChorobyLeki na chorobę Alzheimera: inhibitory cholinoesterazy działają

Leki na chorobę Alzheimera: inhibitory cholinoesterazy działają

Inhibitory cholinoesterazy to grupa leków zalecanych w leczeniu choroby Alzheimera. Jednak ich wpływ był poddawany w wątpliwość, teraz badacze z Karolinska Institutet w Szwecji dowiedli, że są skuteczne - dają korzyści poznawcze i zmniejszają śmiertelność pacjentów w ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy.
Leki na chorobę Alzheimera: inhibitory cholinoesterazy działają [fot. Alina Kuptsova from Pixabay]
to degeneracyjne zaburzenie, które dotyka miliony pacjentów na całym świecie. Zwykle rozwija się po 65 roku życia, ale zdarza się, że jest diagnozowane już u ludzi po pięćdziesiątce.

W chorobie Alzheimera następują zmiany w kilku neuroprzekaźnikach w mózgu, a tym samym zaburzeniu ulega zdolność neuronów do komunikowania się ze sobą. Acetylocholina jest jedną z takich substancji i odgrywa kluczową rolę w , takich jak , uwaga i koncentracja.

Istnieją trzy leki, które działają jako inhibitory cholinoesterazy i są stosowane w leczeniu choroby Alzheimera: galantamina, donepezil i rywastygmina. Skutki tych farmaceutyków były jednak ostatnio dyskutowane, więc Szwedzi postanowili sprawdzić, jakie efekty realnie dają te medykamenty w dłuższej perspektywie. Medycy monitorowali zdrowie pacjentów z chorobą Alzheimera przez okres pięciu lat od momentu postawienia diagnozy.

Wyniki pokazały, że leczenie inhibitorami cholinoesterazy wiązało się z wolniejszym osłabieniem funkcji poznawczych w ciągu pięciu lat i 27 proc. niższą śmiertelnością w tym okresie.

Spośród wszystkich trzech leków, galantamina miała najsilniejszy wpływ na funkcje poznawcze, być może ze względu na jej silne oddziaływanie na neuroprzekaźnik acetylocholinę, mówią uczeni. - Uzyskane przez nas wyniki dają mocne wsparcie dla zaleceń dotyczących leczenia osób z chorobą Alzheimera inhibitorami cholinoesterazy, a także pokazują, że efekt leczniczy utrzymuje się przez długi czas - mówi prof. Maria Eriksdotter z Karolinska Institutet.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy