Strona głównaChorobyMultiwitaminy nie chronią przed rakiem i chorobami serca

Multiwitaminy nie chronią przed rakiem i chorobami serca

Chętnie otwieramy portfele, gdy ma nam to pomoc lepiej się poczuć. Nie żałujemy grosza na specyfiki, które mają poprawić stan naszego zdrowia, szczególnie teraz, gdy rynek jest nasycony rozmaitymi suplementami na niemal wszelkie dolegliwości. Okazuje się jednak, że łatwo można „wyrzucić pieniądze w błoto" - oferta farmaceutyczna jest szeroka, ale dużo w niej pułapek. Okazuje się, na przykład, że multiwitaminy nie pomagają w ochronie przed nowotworami lub chorobami układu krążenia.
Multiwitaminy nie chronią przed rakiem i chorobami serca [© Restyler - Fotolia.com] Uczeni z Kaiser Permanente Center for Health Research przeanalizowali wyniki licznych badań w celu określenia skuteczności suplementów witaminowych u osób bez żadnych niedoborów żywieniowych w prewencji chorób układu krążenia i nowotworów. Po zapoznaniu się z trzema testami suplementów multiwitaminowych i kilkudziesięcioma badaniami pojedynczych witamin, w których wzięło udział ponad 450 tysięcy uczestników, wywnioskowano, że nie istnieją niezbite dowody na korzystny wpływ suplementów na profilaktykę chorób układu krążenia, nowotworów, lub przedwczesnego zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.

Inne analizy miały na celu ocenę skuteczności codziennej suplementacji w zapobieganiu spadkowi zdolności poznawczych u 5947 mężczyzn w wieku powyżej 65 lat, którzy wzięli udział w Harvard Physicians' Health Study II. Testy te miały na celu zbadanie korzyści i zagrożeń związanych z trzema substancjami (witaminy E, witaminy C i multiwitaminy) w profilaktyce , raka, związanych z wiekiem chorób oka oraz . Badacze monitorowali stan zdrowia uczestników przez 12 lat i nie odkryli różnic w wydajności zdolności poznawczych i pamięci werbalnej pomiędzy grupami otrzymującymi multiwitaminowy i placebo.

W jeszcze innych badaniach przeanalizowano efekty wysokiej dawki 28-składnikowego preparatu wielowitaminowego u 1708 mężczyzn i kobiet, którzy doświadczyli . Po obserwacji badacze nie stwierdzili istotnych różnic w nawracających zdarzeniach sercowo-naczyniowych u uczestników, którzy zażywali multiwitaminy i tych, którzy przyjmowali placebo.

Dostępne dowody nie wykluczają korzyści zdrowotnych z przyjmowania supelementów, ale są one ograniczone do określonych dolegliwości i zwykle dotyczą osób z pewnymi niedoborami żywieniowymi. Substancje tego rodzaju nie powinny być stosowane dla zapobiegania chorobom przewlekłym, wnioskują uczeni.

Wyniki badań opublikowano w Annals of Internal Medicine.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy