Strona głównaChorobyNadmiar suplementów diety zwiększa ryzyko raka

Nadmiar suplementów diety zwiększa ryzyko raka

Beta-karoten, selen i kwas foliowy przyjmowane w ilości trzykrotnej wyższej od zalecanej ich dziennej dawki mogą być szkodliwe. Jeżeli zaś przyjmuje się ich jeszcze więcej, mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na rozmaite nowotwory.
Nadmiar suplementów diety zwiększa ryzyko raka Jak tłumaczą epidemiolodzy z University of Colorado Cancer Center, to nie jest tak, że te
substancje same w sobie odznaczają się toksycznością - są niezbędne i potrzeba nam ich, ale potrzeba ta musi być zaspokajana w określonej równowadze.

Uczeni na łamach Journal of National Institute Cancer omówili kliniczne i społeczne skutki zwiększonego ryzyka zachorowania na raka w wyniku zażywania zbyt wysokich dawek .

W powszechnej świadomości opisywane substancje to lub , ich funkcja jednak nie ogranicza się do pozytywnego oddziaływania na organizm w przypadku, gdy dostarcza się ich nadmiar. Zbyt duże ilości suplementów witamin i minerałów zwiększają ryzyko nowotworów.

Podobnie jak leki, suplementy są biologicznie aktywne, czasem w wywołując dobre, czasem złe skutki.

Jak wskazują uczeni, należy zadbać o to, by świadomość zagrożeń była powszechna w społeczeństwie, które dziś jest tak chętnie informowane o kolejnych relatywnie łatwych - bo dostępnych na półkach aptek i marketów sposobach zadbania o zdrowie. Autorzy artykułu z Journal of National Institute Cancer, zbyt wysokie dawki jakiegokolwiek składnika odżywczego negatywnie oddziałuje na zdrowie.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć