Strona głównaChorobyRoślinna substancja pomaga osłabić rozwój jaskry

Roślinna substancja pomaga osłabić rozwój jaskry

Naukowcy odkryli, że bajkaleina istotnie obniża ciśnienie w oku i może działać jako naturalny środek ograniczający rozwój jaskry.
Roślinna substancja pomaga osłabić rozwój jaskry [fot. AnRo0002 - PD, Wikimedia Commons]
Gdy w testach na zwierzętach zastosowano bajkaleinę, okazało się, że ciśnienie w oku zmniejszyło poprzez poprawę szybkości, z jaką płyn był odprowadzany z oka. Skutek okazał się jeszcze silniejszy, gdy środek podawano w godzinach nocnych.

Bakaleina to flawon, rodzaj flawonoidu, który znajduje się w różnych roślinach, w tym w tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis) i tarczycy bocznokwiatowej (Scutellaria lateriflora), a także w Oroxylum indicum (drzewie rosnącym m. in. w Tajlandii i Laosie) i w .

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, to ogólny termin określający grupę podobnych chorób. W jaskrze pierwotnej otwartego kąta przesączania kanały odprowadzające płyn z oka ulegają blokadzie, powodując wzrost ciśnienia w oku. Skutkuje to stopniową utratę wzroku. Objawów jest niewiele, przez co chorzy mogą przez długi czas nie zauważać żadnych zaburzeń. W przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania w oku dochodzi do podobnego nagromadzenia płynu, ale rozwój dolegliwości jest znacznie bardziej nagły. Objawy obejmują , niewyraźne widzenie i ból oka.

Ponieważ choroba ma związek z wiekiem, wobec starzenia się licznych społeczeństw, na całym świecie odnotowuje się coraz więcej jej przypadków. Jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku w wymiarze globalnym.

Wyniki badań zosały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Association for Research in Vision and Ophthalmology (ARVO) w 2015 roku w Denver w stanie Kolorado.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy