Strona głównaChorobySkładnik czarnych jagód wyleczy choroby zapalne?

Składnik czarnych jagód wyleczy choroby zapalne?

Naukowcy z Tokyo University of Science zidentyfikowali znajdujący się w borówkach czernicach (czarnych jagodach) związek, który może być skuteczny w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych.
Składnik czarnych jagód wyleczy choroby zapalne? [fot. LC-click from Pixabay]
(Inflammatory bowel disease, IBD), spowodowane przewlekłym zapaleniem błony śluzowej przewodu pokarmowego, może skutkować osłabieniem i zagrażać życiu. Leczenie ma na celu zahamowanie odpowiedzi immunologicznej, ale obecnie nie są dostępne metody, które pozwoliłyby na całkowite wyleczenie tej choroby. Teraz zespół uczonych z Tokyo University of Science odkrył pochodzący z borówek polifenolowy związek, który wykazuje silne działanie immunosupresyjne i może być pomocny w leczeniu IBD.

Wiadomo, że różne rośliny zawierają bioaktywne składniki, które mogą łagodzić choroby u ludzi. Te fitozwiązki często wykazują regenerujące właściwości biologiczne, takie jak działanie przeciwnowotworowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wiedza o tym, jak oddziałują na organizm, może oznaczać zyskanie narzędzi skutecznego leczenia zaburzeń odpornościowych.

Japońscy medycy zidentyfikowali związek polifenolowy, zwany „pterostylbenem" (PSB), o silnych właściwościach immunosupresyjnych - być może wyleczy przewlekłe choroby zapalne, w tym nieswoiste zapalenie jelit. Związek ten jest bardzo podobny do , innej substancji o leczniczych właściwościach i dlatego uczeni sprawdzili terapeutyczne zastosowania PSB z .

U pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit w wyściółce przewodu pokarmowego rozwijają się wrzody będące skutkim przewlekłego stany zapalnego, który wynika z kolei z nasilonej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Odpowiedź ta wiąże się z nadmierną produkcją cząsteczek związanych z działaniem .

Jak pokazały badania na myszach, pterostylben pomaga hamować odpowiedź prozapalną. U gryzoni, którym podano tę substancję, znacznie osłabły objawy IBD. Według badaczy wspomniany zwiazek jest bardzo obiecującym środkiem przeciwzapalnym w walce z IBD, a ponadto organizm łatwo go przyswaja, więc pterostylben może stanowić skuteczny lek.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć