Strona głównaChorobyStatyny mogą wydłużyć życie?

Statyny mogą wydłużyć życie?

Statyny, popularne leki przeciwcholesterolowe, mogą wydłużać życie nie tylko poprzez zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale także poprzez wpływ na długość telomerów, struktur chroniących nasze komórki przez zniszczeniem.
Statyny mogą wydłużyć życie? [fot. HeungSoon z Pixabay]
Statyny mogą zmniejszać szybkość skracania się telomerów, procesu kluczowego w procesie . Być może leki te lub ich pochodne będzie można stosować w ramach terapii przeciwstarzeniowej.

Poprzez aktywację (enzymu działającego bezpośrednio na i chroniącego je przed zniszczeniem podczas podziału komórki) statyny mogą stanowić nowy ‘przełącznik molekularny', który może spowalniać starzejące się komórki w naszych tkankach mieć przełożenie na wydłużenie zdrowego życia" - mówi Giuseppe Paolisso z Università degli Studi della Campania "Luigi Vanvitelli" w Neapolu.

W badaniach wzięły udział zarówno osoby od dłuższego czasu leczone statynami, jak i ludzie nie przyjmujący tych leków (stanowili grupę kontrolną). Kiedy badacze zmierzyli aktywność telomerazy w obu grupach, okazało się, że osoby leczone wykazywały wyższą aktywność telomerazy w białych krwinkach, co wiązało się z niższym tempem skracania telomerów wraz z wiekiem w porównaniu z grupą kontrolną. Wskazuje to na istotną rolę aktywacji telomerazy w zapobieganiu nadmiernego skracania telomerów.
Jeśli chodzi o statyny, świetne jest to, że istotnie zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i są zwykle bezpieczne dla większości ludzi. Negatywnym aspektem jest natomiast to, że statyny wykazują skutki uboczne, takie jak uszkodzenie mięśni - wyjaśnia Gerald Weissmann, redaktor FASEB. „Jeśli jednak zostanie potwierdzone, że statyny faktycznie mogą spowolnić sam proces - a nie tylko objawy starzenia - to okażą się znacznie silniejszymi lekami, niż sądziliśmy", dodaje Weissmann.
O badaniach można przeczytać w magazynie FASEB:

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy