Strona głównaChorobyStatyny nie zaburzają pamięci

Statyny nie zaburzają pamięci

W ostatnich latach ze środowiska medycznego pojawiły się głosy, że statyny, leki powszechnie stosowane na obniżenie tzw. „złego choletserolu", mogą zaburzać pamięć. Nowe badania pokazują, że farmaceutyki nie osłabiają zdolności poznawczych.
Statyny nie zaburzają pamięci [© Sergey Lavrentev - Fotolia.com]
nie wywołują zaburzeń , mówią australijscy uczeni, po sześcioletnich badaniach z udziałem ponad 1000 starszych osób.

W ciągu 6 lat nie odnotowano różnicy w tempie spadku pamięci lub zdolności poznawczych pomiędzy pacjentami stosującymi statyny i osobami, które nigdy ich nie zażywały. Utalono, że jest wręcz odwrotnie, przyjmowanie tych medykamentów wiązało się z pewną ochroną przed zaburzeniami pamięci. Niektórzy ludzie, którym przepisywano statyny, wolniej tracili pamięć i zdolności myślenia niż pozostali.

to obecnnie jedne z najczęściej przepisywanych leków. Od lat około trzech dekads lekarze przepisują je osobom z chorobami serca lub wysokim poziomem cholesterolu, aby zmniejszyć ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak i .

W badaniach uczestniczyli ludzie w wieku 70-90 lat, którzy na początku testów nie cierpieli na demencję. W ciągu kilku lat wszyscy byli poddawani różnym testom, które weryfikowały poziom pamięci i różnych zdolności poznawczych. Co więcej, przeszli badania MRI, które pozwoliły ocenić zmiany zachodzące w mózgu. Pod koniec badań nie znaleziono różnic w szybkości osłabienia pamieci u pcjentów przyjmujących statyny i pozostałych uczestników. Takie wyniki pozostały w mocy po uwzględnieniu innych czynników mogących wpływać na zdolność zapamiętywania, w tym płci, wieku i wagi.

Na temat badań można przeczytać w Journal of American College of Cardiology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy