Strona głównaChorobyZioła w służbie zdrowiu: Ginko biloba pomoże osłabić skutki uboczne radioterapii

Zioła w służbie zdrowiu: Ginko biloba pomoże osłabić skutki uboczne radioterapii

Ekstrakty z liści miłorzębu (Ginko biloba) mogą chronić komórki przed uszkodzeniem wynikającym z promieniowania. Dzięki temu będzie można zmniejszyć skutki uboczne u pacjentów poddawanych radioterapii.
Zioła w służbie zdrowiu: Ginko biloba pomoże osłabić skutki uboczne radioterapii [fot. wal_172619 from Pixabay]
Koreańscy uczeni przyjrzeli się działaniu miłorząbu (G. Biloba), wyjątkowemu gatunkowi drzewa, którego ekstrakty z liści zawierają związki przeciwutleniające, w tym glikozydy i terpenoidy.

Uważa się, że wspomniane związki chronią komórki przed uszkodzeniem przez i inne reaktywne substancje wytwarzane w organizmie sposób ciągły w związku z metabolizmem. Nadmiar wolnych rodników odnotowuje się jednak m. in. w związku z różnymi chorobmi i po ekspozycji na zanieczyszczenia lub . Wolne rodniki uszkadzają białka, DNA i inne biocząsteczki.

i inne rośliny z większą ilością wzbudzają zainteresowanie badaczy ze względu na ich profilaktyczny i leczniczy potencjał. G. biloba jest popularnym suplementem, o którym sądzi się, że może pomóc przy rozmaitych dolegliwościach, w tym osłabić ryzyko demencji.

Uczeni pobrali białe krwinki, limfocyty, od zdrowych osób w wieku 18 - 50 lat. Połowę tych komórek poddano działaniu ekstraktu G. biloba, a drugą połowę polano roztworem soli (grupa kontrolna). Następnie porównano wpływ promieniowania gamma z radioaktywnego cezu na białe krwinki. Okazało się, że umierało znacznie mniej krwinek ‘leczonych' ginko biloba w porównaniu do tych potraktowanych rotworem soli. Obliczono, że aż jedna trzecia limfocytów z grupy kontrolnej uległa zniszczeniu w porównaniu z około jedną dwudziestą komórek ekponowanych na działanie ginko biloba. Według badaczy ekstrakty z miłorzębu mogą neutralizować wolne rodniki i inne szkodliwe substancje wytwarzane w komórkach przez promieniowanie.

O badaniach napisano w International Journal of Low Radiation.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy