Miażdżyca Miażdżyca jest procesem chorobowym, w którym tętnice zwężają się i sztywnieją ze względu na nadmierne gromadzenie się płytki wokół ich ścian. Choroba zaburza przepływ krwi w organizmie doprowadzając do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych. Biorąc za kryterium miejsce rozwoju patologicznych zmian wyróżnia się takie odmiany choroby, jak:
Mimo, że dokładna przyczyna choroby nie jest znana, miażdżyca tętnic może zacząć rozwijać się w wyniku uszkodzenia warstwy wewnętrznej ściany tętnicy. Uszkodzenie może być spowodowane przez:
Choroba rozwija się poprzez uszkodzenie błony wewnętrznej naczyń tętniczych, modyfikację ścian tętnicy oraz tworzenie tkanki łącznej, co prowadzi do powstania płytki miażdżycowej, która rozrasta się i zwęża światło tętnic. Narządy i tkanki połączone z zablokowanymi tętnicami to nie są zaopatrywane w odpowiednią ilość krwi niezbędną do prawidłowego funkcjonowania.
Co więcej, kawałki złogów tłuszczowych mogą się oderwać i dostać do krwioobiegu. Może to spowodować zablokowanie przepływu krwi do określonej części ciała i wywołać np. atak serca. Gdy twarde ściany naczyń krwionośnych łatwiej pękają, w miejscach pęknięć mogą się tworzyć skrzepy, oderwać się i "podróżować" do innych części ciała, a w efekcie częściowo lub całkowicie zablokować przepływ krwi do innego narządu. To może skutkować martwicą danego obszaru.
Miażdżyca rozwija się stopniowo. Początkowa faza choroby zwykle nie odznacza się żadnymi objawami. Symptomy pojawiają się, gdy zwężone lub zatkane tętnice nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej krwi do narządów i tkanek. Czasami zakrzep całkowicie blokuje przepływ krwi, a nawet odrywa się doprowadzając do zawału lub udaru mózgu.Objawy zależą od lokalizacji chorych tętnic i mogą obejmować:
Osoby chore na miażdżycę są poddawane różnym terapiom w zależności od fazy rozwoju choroby.Na wczesnym etapie rozwoju miażdżycy pacjentom rekomenduje się zmiany w stylu życia. Obejmują one kontrolę wagi, zwiększoną aktywność fizyczną i stosowanie zdrowej diety. Zaleca się umieszczenie w menu produktów bogatych w błonnik rozpuszczalny i ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, a także sodu i alkoholu.Wraz z rozwojem choroby konieczne jest stosowanie leków. Nie ma medykamentów, które bezpośrednio zwalczają chorobę. Stosowane są jednak:
W sytuacji znacznego postępowania choroby nasilenia jej symptomów i zagrożenia funkcjonowaniu mięśni oraz innych tkanek, stosuje się zabiegi chirurgiczne:
Najlepszym sposobem na zapobieganie miażdżycy jest wyeliminowanie czynników ryzyka. Przede wszystkim warto prowadzić zdrowy tryb życia, który obejmuje:
Miażdżyca jest jedną z głównych przyczyn śmierci mieszkańców krajów Zachodniej Europy i USA. Przyczynia się do choroby wieńcowej, zawału serca, zaburzeń krążenia, udaru mózgu, zaburzeń funkcjonowania wielu narządów.
Dorośli poniżej 50-go roku życia mają ponad dwukrotnie wyższe ryzyko udaru mózgu spowodowanego migreną lub innymi nietypowymi czynnikami ryzyka udaru niż tradycyjnymi czynnikami, takimi jak nadciśnienie.
więcej »
Poznanie przyczyny pierwszego udaru pomaga zapobiec kolejnemu
Współwystępowanie kilku chorób fizycznych to znacznie wyższe ryzyko depresji
bogusam223a@o2.pl:
Cukrzyca i początek prostaty a wypoczynek grupowy nad morzem.
Mam 72 lata, czy w obecnym czasie mogę jechać na wypoczynek grupowy nad morze na 12 dni? Mam cukrzycę typu 2 i początek prostaty. Nie wiem co zrobić w tej sprawie. czytaj całość ›
Prosta i łatwa w przygotowaniu, a jednak nieco inna od tradycyjnego "jabłka z marchwią" - może stanowić doskonałe uzupełnienie każdego posiłku lub oddzielną przekąskę. więcej »
Można ją podać jako przystawkę, samodzielne danie lub po prostu dodatek (napój?) do obiadu. W każdej wersji wniesie powiew świeżości i lata. Uwaga - to gazpacho można robić też w zimie, korzystając z dobrych pomidorów z puszki. więcej »