Strona głównaChorobyDuża ilość zmarszczek u palczy wskazuje wysokie zagrożenie dla płuc

Duża ilość zmarszczek u palczy wskazuje wysokie zagrożenie dla płuc

Palacze w średnim wieku, którzy mają silnie pomarszczone twarze, są pięć razy bardziej narażeni na przewlekłą chorobę płuc niż ich rówieśnicy.
Duża ilość zmarszczek u palczy wskazuje wysokie zagrożenie dla płuc [fot. Ilia Watiriewa from Pixabay]
Ogólnie rzecz ujmując, palenie papierosów niszczy nie tylko zdrowie, ale i wygląd. Przyspiesza powstawanie zmarszczek i innych oznak starzenia się. Ustalono również, że im więcej takich symptomów starości pojawia się na twarzy, tym wyższe wskazuje zagrożenie chorobami płuc w starszym życiu.

Palenie niszczy skórę, a także sprzyja rozedmie płuc i zapaleniu oskrzeli, które powodują blokowanie się dróg oddechowych i ograniczenie przepływu tlenu w organizmie.

Medycy postanowili sprwdzić, czy ilość i wielkość zmarszczek twarzy może świadczyć o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).W brytyjskich badaniach wzięło udział niemal 150 obecnych i byłych palaczy, z których część już chorowała na POChP.

Wszystkich poddano badaniom spirometrycznym, mierząc pojemność płuc, a także oceniono ilość zmarzczek na twarzach uczestników.
Po uwzględnieniu różnych czynników związanych z chorobami płuc, takich jak wiek i liczba lat palenia, odkryto, że osoby o największej ilości zmarszczek były o pięć razy bardziej podatne na POChP niż ludzie z najmniejszymi zmarszczkami.

Według autorów, liczne zmarszczki na twarzy mogą być wskaźnikiem podatności na skutki dymu papierosowego i powinny skłaniać do badań przesiewowych pod kątem niedrożności przepływu powietrza.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, palenie papierosów to jedno z największych zagrożeń zdrowia publicznego - zabija ponad 8 milionów ludzi rocznie na całym świecie. Ponad 7 milionów z tych śmierci jest skutkiem aktywnego palenia, a około 1,2 miliona jest efektem biernego palenia.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Thorax.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • mariusz65:

    Jak rzucić palenie?

    Jestem palaczem od dawna, niestety mójej chorobie powininem nie palic, tylko jak to zrobić... Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak Wy rzuciliście palenie? Doskonale zdjaę sobie sprawę, że najpierw trzeba sobie w głowie poukładać ale jednak ja potrzebuje rady, pomocy dodatkowej by mi sie udało. Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog