Strona głównaChorobyKiepska dieta i brak ćwiczeń - prosta droga do demencji

Kiepska dieta i brak ćwiczeń - prosta droga do demencji

Dieta i ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych i demencji.
Kiepska dieta i brak ćwiczeń - prosta droga do demencji [fot. Gundula Vogel from Pixabay]
Sposób odżywiania się i aktywność fizyczna ma potencjalny wpływ na neurogenezę hipokampa (proces, w którym mózg wytwarza nowe komórki mózgowe). Tymczasem zmieniona neurogeneza w mózgu może potencjalnie stanowić wczesny biomarker zarówno osłabienia możliwości poznawczych, jak i demencji.

W badaniu sprawdzono, w jaki sposób krew uczestników z zaburzeniami poznawczymi i bez nich może wpływać na neurogenezę hipokampa oraz czy dieta i ćwiczenia są tu istotnymi czynnikami. W badaniu wzięło udział kilkaset osób w wieku powyżej 65 lat. Pobrano od nich krew i zebrano informacje na temat stylu życia oraz dane medyczne. Zdrowie poznawcze uczestników monitorowano przez 12 lat.

Okazało się, że już 12 lat przed diagnozą zaburzenia poznawcze były związane z nasileniem śmierci nerwowych komórek macierzystych. Odkryto również, że ćwiczenia, sposób odżywiania się oraz poziom witaminy D, karotenoidów i lipidów są powiązane z tempem, w jakim obumierają komórki. Co więcej, wysiłek fizyczny i dieta były kluczowymi czynnikami, które wskazywały zagrożenie osłabieniem poznawczym. Autorzy odkryli, że zmniejszona aktywność fizyczna i niedożywienie skutkują śmiercią większej ilości komórek, co z kolei intensyfikuje ryzyko problemów kognitywnych.

Badanie wykazało, że nie tylko istnieją indywidualne markery neurogenezy hipokampa związane z zaburzenia poznawczymi i demencją 12 lat później, ale także, że istnieje pewien stopień swoistości co do diagnozy podtypów demencji.

- Jeśli u danej osoby następuje wzrost poziomu śmierci komórek podczas różnicowania się ich (kiedy nerwowe komórki macierzyste stają się neuronami), możemy to traktować jako potencjalny znak ostrzegawczy zaburzeń poznawczych. Równocześnie spadek poziomu śmierci komórek podczas proliferacji (procesu, w którym pojedyncza komórka dzieli się na dwie) i zmniejszona integralność komórek progenitorowych hipokampa może być postrzegana jako wskaźnik odpowiednio choroby Alzheimera i otępienia naczyniowego - mówi dr Sandrine Thuret.

Na podstawie: Lack of exercise and poor nutrition could increase the risk of diseases like dementia

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog