Obniżenie poziomu soli i objętości płynów ustrojowych może stymulować regenerację i naprawę nerek u myszy.
Wrodzona odpowiedź regeneracyjna dotyczy małej grupy komórek nerek w obszarze znanym jako plamka gęsta (macula densa, MD), która „wyczuwa"
sól i sprawuje kontrolę nad filtracją, wydzielaniem hormonów i innymi kluczowymi funkcjami tych ważnych narządów.
W ramach testów myszy karmiono dietą o bardzo niskiej zawartości soli i podawano im lek zwany inhibitorem ACE, który dodatkowo obniżał poziom soli i płynów. W rejonie plamki gęstej zaobserwowano aktywność regeneracyjną. W mysich komórkach MD zidentyfikowano także specyficzne sygnały z niektórych genów, które można wzmocnić dietą o niskiej zawartości soli dla regeneracji struktury i funkcji
nerek.
- Naszą osobistą i zawodową misją jest znalezienie lekarstwa na chorobę nerek - rosnącą globalną epidemię dotykającą jedną na siedmioro dorosłych, co przekłada się na 850 milionów ludzi na całym świecie - mówi prof. Janos Peti-Peterdi z University of Southern California. - Obecnie nie ma lekarstwa na tę cichą chorobę. Do czasu zdiagnozowania choroby nerek organy te są nieodwracalnie uszkodzone i ostatecznie wymagają terapii zastępczych, takich jak
dializy lub przeszczepy - dodaje.
Myszy laboratoryjne karmiono dietą o bardzo niskiej zawartości soli oraz podawano im inhibitor ACE, który dodatkowo obniżał poziom soli i płynów. Taki sposób odżywiania się stosowano u gryzoni do dwóch tygodni, ponieważ dieta o wyjątkowo niskiej zawartości soli może powodować poważne problemy zdrowotne, jeśli będzie kontynuowana przez dłuższy czas.
Po tym okresie w obszarze plamki gęstej zaobserwowano aktywność regeneracyjną. - Jesteśmy głęboko przekonani o znaczeniu tego nowego sposobu podejścia do regeneracji nerek. Mamy nadzieję, wkrótce zaowocuje to bardzo skutecznym i nowym podejściem terapeutycznym - mówi prof. Peti-Peterdi.
Na podstawie: To regenerate the kidney, please don't pass the salt