Strona głównaChorobyPierwsza szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy

Pierwsza szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała Gardasil, pierwszą i jedyną na świecie czterowalentną szczepionkę, zapobiegającą rakowi szyjki macicy oraz stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu powodowanym zakażeniem wirusami HPV (typ 16, 18).
Pierwsza szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy [© JB - Fotolia.com] Badania kliniczne wykazały 100 procentową skuteczność szczepionki Gardasil w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przednowotworowym typu CIN2/3, oraz zmianom przednowotworowym sromu i pochwy, powodowanym przez wirusy HPV 16 i 18 u osób którym podano szczepionkę.

Amerykański koncern farmaceutyczny Merck & Co pracował nad szczepionką ok 10 lat. W badaniach II i III fazy wzięło udział ponad 20 tys. kobiet. Badania kliniczne skuteczności szczepionki były prowadzone w 13 krajach, w tym również w Polsce - w ośrodkach ginekologiczncych z Warszawy, Krakowa, Białegostoku i Poznania do badań było włączonych blisko 400 kobiet.

Obecnie prowadzone są dalsze badania, umożliwiające rozszerzenie wskazań i grup pacjentów. W Stanach Zjednoczonych masowe szczepienie jest zalecane w grupie pacjentek od 9 do 26 roku życia.

USA są drugim krajem na świecie w którym zarejestrowano Gardasil. 1 czerwca 2006 szczepionkę dopuszczono na rynek w Meksyku. Wniosek o rejestrację szczepionki w Unii Europejskiej w tzw. procedurze centralnej został złożony w grudniu 2005 roku. Decyzja rejestracyjna spodziewana jest pod koniec tego roku. W przypadku pozytywnej decyzji, szczepionka ta pod nazwą Silgard powinna być dostępna w polskich aptekach na początku 2007 roku.

Wirus HPV i rak szyjki macicy

Według dostępnych źródeł medycznych na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Większość z ponad stu jego typów jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie.

Zakażenie wirusami "wysokiego ryzyka", wśród których najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, jeśli przetrwa, może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy. Na świecie rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety i drugą, co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu raka. Globalnie, co roku notuje się ok. 500 000 nowych zachorowań , a około 240 000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy.

W Polsce zapada na ten typ raka ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku ok. 2000 czyli 5 każdego dnia. Pod tym względem w naszym kraju sytuacja jest najgorsza w całej Unii Europejskiej. Powodem tak licznych zachorowań jest fakt, że Polki rzadko wykonują badania cytologiczne - co trzecia dorosła kobieta ani razu nie wykonywała tych badań a co roku bada się jedynie 12-15 proc.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy
Blog