Wskaźniki zapadalności na 17 z 34 form nowotworu rosną w kolejnych młodszych pokoleniach, mówią eksperci z USA. Rzecz dotyczy m. in. raka piersi, trzustki i żołądka.
Jak obliczono, wzrosły też wskaźniki śmiertelności w związku z występowaniem
raka wątroby (tylko u kobiet), trzonu macicy, pęcherzyka żółciowego, jąder i
jelita grubego.
- To kolejne dowody na zwiększone ryzyko zachorowania na raka u pokoleń po baby boomers. Poszerzają wcześniejsze ustalenia dotyczące raka jelita grubego i kilku nowotworów związanych z otyłością - mówi dr Hyuna Sung z American Cancer Society. - Grupy osób klasyfikowane według roku urodzenia dzielą unikalne środowiska społeczne, ekonomiczne, polityczne i klimatyczne, które wpływają na ich narażenie na czynniki ryzyka zachorowania na raka w kluczowych latach rozwoju - dodaje.
Przeanalizowano dane ponad 23 milionów pacjentów ze zdiagnozowanymi 34 rodzajami raka i dane dotyczące ponad 7 milionów zgonów na 25 rodzajów raka u osób w wieku 25-84 lat w latach 2000 - 2019.
Odkryto, że wskaźniki zapadalności wzrastały z każdą kolejną grupą urodzonych od około 1920 r. dla ośmiu z 34 nowotworów. W szczególności wskaźnik zapadalności był około dwa do trzech razy wyższy wśród urodzonych w 1990 roku niż urodzonych w 1955 roku w przypadku raka trzustki, nerek i jelita cienkiego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn; oraz w przypadku raka wątroby u kobiet. Ponadto wskaźniki zachorowalności wzrosły u ludzi urodzonych później w przypadku dziewięciu innych nowotworów, w tym
raka piersi (tylko z dodatnimi receptorami estrogenowymi), raka trzonu macicy, raka jelita grubego,
raka żołądka, raka pęcherzyka żółciowego, raka jajnika, raka jąder, raka odbytu i mięsaka Kaposiego.
Wskaźniki śmiertelności wzrosły w kolejnych młodszych grupach wraz ze wskaźnikami zapadalności na raka wątroby, trzonu macicy, pęcherzyka żółciowego, jąder i jelita grubego.
- Wzrost zachorowań na raka wśród tej młodszej grupy ludzi wskazuje na zmiany pokoleniowe w ryzyku zachorowań na nowotwory i często służy jako wczesny wskaźnik przyszłego obciążenia rakiem w USA - mówi dr Ahmedin Jemal z American Cancer Society. - Dane wskazują krytyczną potrzebę identyfikacji i zajęcia się podstawowymi czynnikami ryzyka w populacjach generacji X i milenialsów w celu opracowania strategii zapobiegania chorobom nowotworowym - dodaje.
Na podstawie: Generation X and Millennials in U.S. Have Higher Risk of Developing 17 Cancers Compared to Older Generations, New Study Suggests
Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »
Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »