Poziom hormonów mierzony w badaniach krwi jest ważnym wskaźnikiem tego, czy kobiety po menopauzie, które są najbardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi, zyskają korzyści ze stosowania inhibitorów aromatazy, takich jak anastrozol.
Wspomniany lek jest stosowany w terapii profilaktycznej u kobiet po menopauzie, obciążonych wysokim ryzykiem raka piersi.
Kobiety po menopauzie, u których we krwi występuje wyższe stężenie hormonu estrogenu, są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na
raka piersi. Inhibitory aromatazy zatrzymują produkcję estrogenu i zmniejszają jego ilość w organizmie. Są obecnie najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym w przypadku raka piersi z receptorami estrogenowymi.
Sprawdzono, czy pomiar poziomu estrogenu we krwi pozwoli określić, które kobiety o podwyższonym ryzyku raka piersi odniosą największe korzyści ze stosowania inhibitora aromatazy.
Jak odkryto, ryzyko zachorowania na raka zmniejszyło się o 55 proc. u trzech czwartych kobiet otrzymujących anastrozol. Jednak u kobiet, które miały najniższy poziom estradiolu, zagrożenie chorobą było szczególnie zmniejszone bez stosowania leku.
Sugeruje to, że niedrogie badania krwi mierzące poziom hormonów mogłyby zidentyfikować kobiety, które odniosłyby największe korzyści ze stosowania tego leku i zapewnić im najlepszą równowagę w zakresie zarządzania ryzykiem
raka oraz skutkami ubocznymi.
- Wyniki mogą udoskonalić sposób doboru leków zapobiegawczych dla kobiet po
menopauzie z wysokim ryzykiem raka piersi. W badaniu 25 proc. kobiet z najniższymi poziomami estradiolu odniosło niewielkie korzyści z przyjmowania anastrozolu, jednocześnie doświadczając ubocznych skutków leku. Proste badanie poziomu hormonów we krwi mogłoby wskazać najskuteczniejszą profilaktykę - zauważa prof. Jack Cuzick.
Na podstawie: Blood tests may show which women would benefit most from taking anastrozole to prevent breast cancer
Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »
Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »