Strona głównaChorobyRyzyko zgonu sercowego wzrasta wraz z pojawieniem się powszechnego wzorca EKG

Ryzyko zgonu sercowego wzrasta wraz z pojawieniem się powszechnego wzorca EKG

Naukowcy z Niemiec odkryli, że elektrokardiogram (EKG) niespodziewanie dużej liczby osób między 35 a 54 rokiem życia wykazuje wzorzec wczesnej repolaryzacji (ERP). Osoby, u których występuje ERP, zwłaszcza mężczyźni, wydają się być objęte wyższym ryzykiem zgonu sercowego. EKG wychwytuje malutkie fale elektryczne generowane przez bijące serce za pomocą elektrod umieszczonych na skórze i dostarcza w ten sposób informacji na temat kondycji serca. ERP to typ wzorca tych fal, który często uwidacznia się na EKG i - jak sugerowały wcześniejsze badania - może wiązać się z podwyższonym ryzykiem zgonu sercowego.

Wyniki badań, zaprezentowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) Medicine, stanowią dorobek projektu CARDIOGENICS (Identyfikacja genetycznych źródeł choroby wieńcowej poprzez łączenie stopniowych badań asocjacyjnych całego genomu z transkryptomicznymi i funkcjonalnymi badaniami genomicznymi istotnych wariantów genetycznych), dofinansowanego na kwotę 10 mln EUR z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia na rzecz zdrowia" Szóstego Programu Ramowego (6PR).

Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną śmierci w rozwiniętym świecie. Około 50% przypadków powoduje zatrzymanie akcji serca (tj. krew nie jest pompowana do serca), po którym w 95% przypadków w ciągu kilku minut następuje zgon. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (CPR) może utrzymać chorego do momentu, kiedy lekarze będą mogli użyć defibrylatora, aby wznowić pracę serca.

Profesor Stefan Kääb z monachijskiego szpitala uniwersyteckiego przy Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium, Niemcy, wraz z kolegami, rozpoczął dochodzenie, aby ustalić prewalencję ERP i jego powiązanie ze zgonem sercowym. Zespół ocenił również umieralność z powodu różnych przyczyn w ramach finansowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) badań MONICA (Monitoring trendów i determinantów chorób sercowo-naczyniowych), podczas których przebadano pod kątem chorób sercowo-naczyniowych 10 milionów osób z 21 państw. Projekt KORA przedstawił dane zgromadzone w niemieckim regionie Augsburga. Dzięki wynikom ostatnich badań świat medyczny zyskuje nowe informacje na temat powiązania ERP ze zgonem sercowym.

Profesor Kääb wraz z zespołem wybrał 1.945 uczestników badań MONICA/KORA w wieku od 35 do 54 lat i przeanalizował ich EKG.

Na tej podstawie zidentyfikowano ERP w 13,1% przypadków. Naukowcy odkryli również, że osoby, u których zaobserwowano ERP w przedziale wiekowym 35-54 są narażone na dwa razy wyższe ryzyko zgonu sercowego, a w przypadku mężczyzn zagrożenie było o 2,65 raza wyższe.

Wyniki pokazały, że ryzyko zgonu sercowego w przypadku ERP zlokalizowanego w dolnej części serca (dolna lokalizacja) zwiększa się trzykrotnie u kobiet i mężczyzn z tej grupy wiekowej, a czterokrotnie w grupie samych mężczyzn. Ponadto zespół odkrył, że ERP ma ścisłe powiązanie z podwyższonym ryzykiem zgonu w ogóle, ale mniejsze niż z powodu zgonu sercowego.

W ramach koordynowanego przez Universität zu Lübeck w Niemczech projektu CARDIOGENICS prowadzone są badania opierające się na najnowszych zdobyczach genomiki, aby zidentyfikować geny ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca. Projekt CARDIOGENICS, którego zakończenie zaplanowano na wrzesień 2010 r., zgromadził ekspertów z Francji, Holandii, Kanady, Niemiec, Szwecji, Wlk. Brytanii i Włoch.

Jego wyniki są również powiązane z badaniami prowadzonymi w ramach programu MONICA/KORA, które skupiają się na osobach w średnim wieku, pochodzących z Europy Środkowej.

Więcej informacji:

CARDIOGENICS:
http://www.cardiogenics.eu/web/

Artykuł z PLoS Medicine

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • basiar2002:

    Choroba serca - Stenoza aortalna

    Choroba serca; - Diagnoza - Stenoza aortalna. Zwężenie zastawki mitralnej lewej komory serca. Pozawałowe zmiany miażdżycowe przepływów szyjnych;- zwężenia przepływowe 40%, nadciśnienie tętnicze. Po kilku badaniach USG serca w odstępach pół roku, powstało minimalne zwężenie zastawki mitralnej. Minima... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy
Blog