Strona głównaChorobyTerapia antyhormonalna przeciw rakowi piersi - u kogo daje najlepsze rezultaty

Terapia antyhormonalna przeciw rakowi piersi - u kogo daje najlepsze rezultaty

Obecnie kobiety z rakiem piersi wrażliwym na estrogen są poddawane terapii antyhormonalnej. Jak wykazano, kobiety po menopauzie z guzami niskiego ryzyka odnoszą z tego leczenia długoterminowe korzyści (przez co najmniej 20 lat), u młodszych kobiet z podobnymi cechami guza, które jeszcze nie przeszły menopauzy, efekty są krótkoterminowe.
Terapia antyhormonalna przeciw rakowi piersi - u kogo daje najlepsze rezultaty [fot. Ivan Samkov from Pexels]
U pacjentek z hormonozależnym rakiem piersi wzrost guza jest głównie napędzany przez estrogen, dlatego są one leczone lekami hamującymi estrogen, często tamoksifenem. Jednak leczenie antyhormonalne obniża jakość życia, stąd medycy pytają o długoterminowe korzyści w zapobieganiu nawrotom. Około jedna trzecia kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi, była młodsza i nie przeszła jeszcze menopauzy, tj. była w okresie przedmenopauzalnym i miała zwiększone ryzyko nawrotu.

- Młodsze kobiety mają zazwyczaj wyższe ryzyko nawrotu niż starsze kobiety po menopauzie, ale większość badań nad terapią antyhormonalną obejmowała głównie pacjentki po menopauzie. Dlatego chcieliśmy porównać długoterminowe korzyści z leczenia w obu grupach - mówi dr Linda Lindström z Karolinska Institutet.

Badanie objęło ponad 1200 kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór piersi zależny od hormonów w latach 1976-1997, z czego prawie 400 pacjentek było przed menopauzą. Uczestniczki przydzielono losowo do leczenia tamoksifenem przez co najmniej dwa lata lub do grupy, w której nie stosowano leczenia antyhormonalnego, tj. do grupy kontrolnej. Monitorowano przerzuty raka piersi lub odległy nawrót.

Guzy klasyfikowano jako niskiego lub wysokiego ryzyka na podstawie klinicznie stosowanych markerów. Te pierwsze zostały zdefiniowane jako mające rozmiar wynoszący dwa centymetry średnicy lub mniej, brak rozprzestrzenienia się do węzłów chłonnych, niski stopień zaawansowania nowotworu, bycie pozytywnym dla receptora progesteronu i niskie ryzyko genomiczne, które zostało określone na podstawie sygnatury molekularnej mierzącej ekspresję 70 różnych genów.

Kobiety z guzami wysokiego ryzyka odniosły mniejsze korzyści w zapobieganiu odległemu nawrotowi, niezależnie od tego, czy przeszły menopauzę, czy nie. Pacjentki z guzami niskiego ryzyka po menopauzie odniosły długoterminowe korzyści trwające 20 lat lub dłużej. W przypadku młodszych kobiet, które nie przeszły menopauzy w momencie diagnozy, nie można było przewidzieć długoterminowych korzyści przy użyciu klinicznie stosowanych markerów.

W dalszych testach autorzy chcą dokładniej ocenić złożone cechy guza i długoterminowe ryzyko oraz korzyści terapii antyhormonalnej, aby indywidualizować leczenie pacjentek.

Na podstawie: Long-term benefit from anti-hormonal treatment is influenced by menopausal status

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy
Blog