Zespół niespokojnych nóg, (restless legs syndrome, RLS) to dość częsta przyczyna dyskomfortu (w tym odczuć bólowych) nóg. Zaburzenie zazwyczaj ulega osłabieniu pod wpływem poruszania nóg i nasila się w czasie bezruchu. Inne nazwy RLS to zespół Wittmaacka-Ekboma oraz choroba Ekboma. Jakkolwiek dolegliwość najczęściej dotyczy nóg, może obejmować ramiona, tułów, głowę. Może rozwinąć się w dowolnym wieku, jednak zazwyczaj pogarsza wraz z upływem czasu. Szacuje się, że RLS dotyczy od kilku do kilkunastu procent populacji.
W większości przypadków przyczyny rozwoju choroby nie są znane, wiadomo jednak, że RLS wiąże się z:
Do najpowszechniejszych objawów RLS należą:
Nie istnieje specjalne badanie, które umożliwia pewną diagnozę zespołu niespokojnych nóg. Rozpoznania dokonuje się na podstawie pytań lekarza o objawy, historię RLS w rodzinie, zażywanie leków, problem bezsenności, etc. Można również wykonać badania, które wykluczą obecność innych chorób wywołujących podobne objawy.
Chorobę diagnozuje się, gdy pacjent zgłasza silne pragnienie, aby poruszać nogami, które dodatkowo wzmaga się przy uczuciu dyskomfortu w nogach. Poza tym objawy pogarszają się, gdy pacjent pozostaje nieaktywny. Co więcej, doświadcza ulgi, kiedy zaczyna się ruszać, np. spacerować.
Symptomy podobne do tych cechujących RLS występuje przy takich chorobach, jak: choroba Parkinsona, choroby mięśni i stawów, problemy z krążeniem, fibromialgia, neuropatia cukrzycowa, żylaki.
Leczenie RLS polega na łagodzeniu objawów. U pacjentów z łagodnym do umiarkowanego poziomu symptomów zaleca się przede wszystkim:
Stosowane są także leki, choć należy zaznaczyć, że nie wszyscy tak samo reagują na te leki i jedni doświadczają dzięki określonym środkom ulgi, inni zaś w wyniku zażywania tych samych - doznają pogarszania objawów.
Wśród leków stosowanych na RLS (przy ciężkiej postaci zaburzenia) wymienia się:
Australijscy medycy mówią, że pacjenci, którym przepisano medyczną marihuanę, mogli liczyć na poprawę ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem, a także zmniejszenie zmęczenia i zaburzeń snu przez okres jednego roku. Lęk, depresja, bezsenność i ból również ulegały osłabieniu.
więcej »
Ta lekka delikatna zupa jest jednocześnie bardzo smaczna, a odpowiednio doprawiona w niczym nie przypomina "dietetycznych posiłków". więcej »
Owoce, sok i lód. Nic więcej nie trzeba by w lecie ochłodzić się po upalnym dniu, a zimą przypomnieć sobie słoneczny smak lata. Proste i smaczne. więcej »