Strona głównaChorobyMedyczna marihuana długoterminowo poprawia jakość życia pacjentów

Medyczna marihuana długoterminowo poprawia jakość życia pacjentów

Australijscy medycy mówią, że pacjenci, którym przepisano medyczną marihuanę, mogli liczyć na poprawę ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem, a także zmniejszenie zmęczenia i zaburzeń snu przez okres jednego roku. Lęk, depresja, bezsenność i ból również ulegały osłabieniu.
Medyczna marihuana długoterminowo poprawia jakość życia pacjentów  [fot. Lindsay Fox from Pixabay]
Badania nad terapeutycznymi korzyściami medycznej marihuany zyskały na intensywności po odkryciu właściwości przeciwbólowych związków występujących w konopiach. W 2016 wprowadzono zmiany legislacyjne w Australii, które umożliwiły pacjentom, u których tradycyjne leczenie nie przynosiło rezultatów, dostęp do medycznej marihuany na receptę. Ponad milionowi nowych pacjentów zapisano ten lek w związku z ponad 200 różnymi schorzeniami.

Na Uniwersytecie w Sydney zebrano dane z 12-miesięcznego okresu obserwacji, aby sprawdzić, czy wcześniej odnotowana poprawa po trzech miesiącach utrzyma się w dłuższej perspektywie. Niemal trzy tysiące pacjentów wypełniło kwestionariusze dotyczące nasilenia różnych objawów oraz jakości życia obejmującej funkcjonowanie fizyczne, emocjonalne, społeczne i poznawcze, a także odczuwany dyskomfort fizyczny.

Jak się okazało, krótkoterminowa poprawa ogólnej jakości życia, zgłaszana po trzech miesiącach, utrzymała się przez 12 miesięcy u pacjentów, którym przepisano medyczną marihuanę. Osoby z przewlekłymi schorzeniami zgłaszały osłabienie zmęczenia i bólu oraz poprawę snu. Chorzy z diagnozami takimi jak lęk, depresja, bezsenność czy przewlekły ból również doświadczyli redukcji objawów w ciągu 12 miesięcy. U pacjentów leczonych z powodu uogólnionego lęku, przewlekłego bólu, bezsenności i PTSD zaobserwowano poprawę jakości życia. Uczestnicy z zaburzeniami ruchu również odnotowali poprawę jakości życia, chociaż nie odnotowano znaczącej poprawy funkcji kończyn górnych.

Wyniki sugerują, że przepisywanie medycznej marihuany pacjentom z przewlekłymi schorzeniami może przyczynić się do zmniejszenia utrudniających życie objawów. Wyniki wskazują również, że poprawa może być widoczna szybko i utrzymywać się w dłuższym okresie. „To obiecujące wieści dla pacjentów, którzy nie reagują na konwencjonalne leki w leczeniu tych schorzeń," wskazują medycy.

Na podstawie: Medicinal cannabis is linked to long-term benefits in health-related quality of life, study finds

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy
Blog