Strona głównaChorobyDepresja oporna na leki znacznie skraca życie

Depresja oporna na leki znacznie skraca życie

Ryzyko przedwczesnej śmierci u pacjentów z depresją oporną na leczenie jest o 23 proc. wyższe niż u innych pacjentów z depresją. Ci pierwsi potrzebują też dwukrotnie więcej opieki ambulatoryjnej i spędzają trzy razy więcej dni w opiece szpitalnej.
Depresja oporna na leki znacznie skraca życie
Depresja jest główną przyczyną niepełnosprawności funkcjonalnej na całym świecie. Najczęściej, w celu jej osłabienia, stosuje się leki przeciwdepresyjne lub psychoterapię. Wielu chorych potrzebuje opieki przez całe miesiące lub lata, a znaczna część pacjentów nigdy nie wraca do zdrowia, pomimo wdrożenia obydwu sposobów leczenia - to osoby z depresją oporną na leczenie.

Psychiatrzy z Karolinska Institutet monitorowali 145 tysięcy pacjentów depresją. Część z nich zmagała się z oporną na leczenie formą choroby. - Odkryliśmy, że grupa oporna na leczenie dwukrotnie częściej korzystała z opieki ambulatoryjnej, dwukrotnie częściej przebywała na zwolnieniu lekarskim, spędzała trzy razy więcej dni w szpitalu i miała o 23 proc. wyższe ryzyko śmierci w badanym okresie w porównaniu z pacjentami z depresją podatną na leczenie - mówi psychiatra prof. Johan Lundberg, współautor badań.

W grupie z depresją oporną na leczenie stwierdzono także zwiększoną częstość występowania innych schorzeń psychicznych, takich jak zespół lękowy, bezsenność, nadużywanie substancji psychoaktywnych i samookaleczenie.

Co więcej, odkryto, że ryzyko wystąpienia depresji opornej na lecszenie można było przewidzieć już przy pierwszym rozpoznaniu choroby. Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem prognostycznym była samoocena nasilenia depresji.

Podjęcie dwóch prób leczenia u pacjentów z depresją oporną na leczenie trwało średnio półtora roku, czyli o kilka miesięcy dłużej, niż jest to zalecane do oceny skuteczności terapii depresji. Według prof. Lundberga częstsza wymiana nieskutecznych metod leczenia prawdopodobnie byłaby bardzo pomocna w tej grupie pacjentów.

- Mówimy o pacjentach intensywnie korzystających z opieki zdrowotnej, którą można zidentyfikować wcześniej niż obecnie poprzez częstsze stosowanie skali oceny nasilenia objawów. Opieka nad nimi i leczenie mogłyby ulec poprawie, gdyby lekarze szybciej i zastępowali nieskuteczne metody leczenia tymi zalecanymi przy depresji opornej na leczenie lekami, takimi jak lit - uważa profesor Lundberg.

Na podstawie: Patients with treatment resistant depression at higher risk of death 

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy
Blog