Strona głównaChorobyDepresja w starszym wieku - zmiany w stylu życia pomogą jej zapobiec

Depresja w starszym wieku - zmiany w stylu życia pomogą jej zapobiec

Depresja późnego wieku, zazwyczaj definiowana jako depresja rozwijająca się powyżej 60. roku życia, może dotyczyć nawet jednej trzeciej ludzi w tym wieku. Jednak, podobnie jak w przypadku innych schorzeń neurologicznych, na ryzyko tej choroby mogą wpływać wybory związane ze stylem życia.
Depresja w starszym wieku - zmiany w stylu życia pomogą jej zapobiec
Naukowcy z Mass General Brigham opracowali Brain Care Score (BCS), skalę, która ma pomóc pacjentom i medykom w określeniu zmian w stylu życia, które mogą zmniejszyć ryzyko demencji i udaru mózgu. Teraz wykazano, wyższy wynik w BCS wiąże się również z niższym ryzykiem depresji w późnym wieku.

- Brain Care Score to proste narzędzie zaprojektowane, aby pomóc każdemu na świecie odpowiedzieć na pytanie: „Co mogę zrobić, aby lepiej dbać o swój mózg?" - mówi dr Jonathan Rosand, główny twórca BCS. - Poprawa wyników BCS nie tylko sprawi, że twój mózg będzie zdrowszy i bardziej odporny na choroby takie jak demencja i udar, ale także daje nadzieję na ochronę przed depresją - dodaje.

Skala Brain Care Score została opracowana, aby pomóc zapobiegać wystąpieniu chorób mózgu poprzez koncentrację na modyfikowalnych czynnikach ryzyka. Należą do nich cztery fizyczne czynniki ryzyka (ciśnienie krwi, hemoglobina A1c, cholesterol i wskaźnik masy ciała), pięć elementów stylu życia (odżywianie, ilość spożywanego alkoholu, palenie, aktywność fizyczna i sen) oraz trzy elementy społeczno-emocjonalne (stres, relacje i cel życiowy). Wyższy wynik w 21-punktowej skali przekłada się na niższe ryzyko chorób mózgu.

Dane ponad 350 tysięcy ludzi pokazały, że pięciopunktowy wzrost wyjściowej BCS wiązał się z 33 proc. niższym ryzykiem depresji w późnym wieku i 27 proc. niższym złożonym ryzykiem depresji, udaru mózgu i demencji w tym okresie. Średni okres obserwacji wynosił 13 lat.

- Dane sugerują, że ryzyko wystąpienia różnych chorób niezakaźnych jest w pewnym stopniu zależne od możliwych do modyfikacji zmian stylu życia, jeśli zostaną wprowadzone odpowiednio wcześnie - wyjaśnia lekarz Gregory Fricchione z Massachusetts General Hospital. - Wyniki przypominają o powiązaniu układu nerwowego ze stresem psychospołecznym i immunologicznym, a także o możliwościach zmniejszenia podatności na uszkodzenia mózgu poprzez poprawę czynników opisanych w BCS - dodaje.

Na podstawie: Brain Care Score for Dementia and Stroke Also Predicts Late-Life Depression

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog