Strona głównaChorobyDepresyjny nastrój wzmacnia odczucie bólu

Depresyjny nastrój wzmacnia odczucie bólu

Jeśli chodzi o ból, dwie konkurujące ze sobą szkoły mówią, że jest on albo „całkowicie w twojej głowie", albo „całkowicie w twoim ciele". Nowe badanie przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazuje, że w istocie ból jest połączeniem tych dwóch.
Depresyjny nastrój wzmacnia odczucie bólu [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Depresja i ból często występują razem, ale podstawowe mechaniczne przyczyny tego są słabo znane. Aby zbadać interakcję między objawami depresji i bólem, uczeni wykorzystali obrazowanie mózgu - chcieli zobaczyć jak zdrowe osoby reagowały na ból, gdy czuły się przygnębione.

Okazało się, że wywołanie depresyjnego nastroju zaburzyło część neuroobwodów regulujących emocje, powodując zwiększone odczucie bólu. - Kiedy zdrowych ludzi zasmuciły negatywne myśli i przygnębiająca muzyka, ich mózgi przetwarzały ból bardziej emocjonalnie, co skutkowało tym, że był on dla nich jeszcze bardziej nieprzyjemny - mówi dr Chantal Berna, współautorka badań.

Jak sądzą naukowcy, smutek i poczucie przygnębienia uniemożliwiają regulację negatywnych emocji związanych z odczuwaniem bólu. Ma on zatem większy wpływ. Przygnębiony nastrój, zamiast być konsekwencją odczuwania bólu, może go wywoływać i nasilać jego odczuwanie.

- Nasze badania sugerują, że nastrój depresyjny prowadzi do niekorzystnych zmian funkcji mózgu związanych z bólem, a samo przygnębienie może być celem leczenia farmakologicznego lub psychoterapii w tym kontekście - wskazuje dr Berna.

Na podstawie: Why does feeling low hurt? Depressed mood increases the perception of pain

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • shadesoflove:

    Czego są to objawy ?

    Przez pewien czas miewam różne dziwne sytuację.
    Szukam sama powodu do płaczu, co sprowadziło do tego, że płaczę codziennie. Nie mam wiary w siebie ani w lepsze jutro. Mam wrażenie, że nikt mnie nie lubi, że obgadują mnie i wyśmiewają. Czuję, że mam kogoś w sobie, tzn. rozmawiam jakby sama ze sobą ni...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog