Strona głównaChorobyDwie trzecie palaczy umiera z powodu swojego nałogu

Dwie trzecie palaczy umiera z powodu swojego nałogu

Dwie trzecie palaczy umrze wcześniej na choroby wywołane paleniem, wynika z najnowszych australijskich badań.
Dwie trzecie palaczy umiera z powodu swojego nałogu Badanie z udziałem ponad 200 tysięcy ludzi wykazało, że około 67 procent palaczy umiera na choroby związane z paleniem. Wskaźnik ten jest wyższy niż wcześniej szacowano.

Dym tytoniowy może zwiększyć ryzyko co najmniej 13 rodzajów nowotworów. Im szybciej więc rezygnuje się z palenia, tym lepiej, mówią eksperci. - Względne ryzyko niekorzystnych skutków zdrowotnych zwiększa się wraz ze wzrostem intensywności palenia oraz czasu trwania tego uzależnienia - czytamy w raporcie.

Palenie 10 papierosów dziennie podwaja ryzyko wcześniejszej śmierci, natomiast wypalanie jednej paczki odpowiada za czterokrotne zwiększenie tego prawdopodobieństwa.

- Wiedzieliśmy, że palenie jest szkodliwe, ale teraz mamy bezpośredni, niezależny dowód potwierdzający niepokojące wyniki badań pojawiające się na arenie międzynarodowej - powiedziała Emily Banks z Australian National University.

W samych Stanach Zjednoczonych co roku w wyniku palenia papierosów umiera 480 tysięcy ludzi, tj. jedna osoba na pięć tracących życie w danym roku.

- Najnowsze obliczenia ujawniają zatrważająco wysoką liczbę żyć, które zostaną zniszczone, jeśli szybciej nie zmniejszymy śmiertelnego wpływu tytoniu - komentuje Sarah Woolnough z Cancer Research UK. - Musimy przeciwstawić się idei, że tytoń jest normalnym produktem, jeśli chcemy powstrzymać uśmiercanie przezeń tylu ludzi. Zbyt długo pozwalano, aby powodował choroby i śmierć - dodaje Woolnough.

W każdym wieku odnosi się zdrowotne korzyści z rzucenia palenia, ale im wcześniej zapada decyzja o walce z nałogiem, tym łatwiej można uniknąć konsekwencji w postaci poważnych problemów zdrowotnych, mówią badacze.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS w 2011 roku, w aż jedna trzecia obywateli naszego kraju pali papierosy.

Wyniki badań opublikowano w BMC Medicine.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • mariusz65:

    Jak rzucić palenie?

    Jestem palaczem od dawna, niestety mójej chorobie powininem nie palic, tylko jak to zrobić... Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak Wy rzuciliście palenie? Doskonale zdjaę sobie sprawę, że najpierw trzeba sobie w głowie poukładać ale jednak ja potrzebuje rady, pomocy dodatkowej by mi sie udało. Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy
Blog