Celowany trening fizyczny może poprawić jakość życia pacjentów z przerzutowym rakiem piersi i złagodzić uczucie zmęczenia.
W trakcie programu treningowego, który obejmował dwie sesje tygodniowo przez dziewięć miesięcy, przykre objawy związane z chorobą i terapią uległy znacznemu osłabieniu, co wiązało się z poprawą
jakości życia w porównaniu z grupą kontrolną.
Poprawa jakości życia i łagodzenie zmęczenia to ważne cele w opiece nad pacjentami onkologicznymi. Nie tylko sama choroba, ale także niezbędne terapie mogą poważnie zaburzać codzienne życie. Wielu pacjentów cierpi na zespół zmęczenia, który charakteryzuje się ciągłym wyczerpaniem fizycznym, emocjonalnym i psychicznym.
- Szczególnie kobiety z zaawansowanymi nowotworami, takimi jak przerzutowy
rak piersi, które zazwyczaj są poddawane długoterminowej terapii, mogą odnieść duże korzyści z dobrego zarządzania objawami związanymi z chorobą i leczeniem - mówi Karen Steindorf, autorka badań.
Ukierunkowana
aktywność, a nie odpoczynek, jest właściwym środkiem przeciwdziałającym zmęczeniu i innym stresującym objawom. W badaniu wzięło udział kilkaset kobiet i paru mężczyzn przerzutowym rakiem piersi. Wszyscy uczestnicy badania otrzymali podstawowe zalecenia dotyczące ćwiczeń i zostali wyposażeni w tracker aktywności, aby rejestrować ilość wykonywanych ćwiczeń.
Grupa treningowa (ok połowa uczestników) brała również udział w indywidualnie dostosowanym i nadzorowanym terapeutycznie programie ćwiczeń dwa razy w tygodniu - obejmował ćwiczenia wzmacniające równowagę, siłę mięśni i wytrzymałość.
Na początku badania oraz po 3, 6 i 9 miesiącach uczestnicy oceniali jakość swojego życia za pomocą standaryzowanego kwestionariusza, który uwzględniał fizyczne, psychiczne i emocjonalne aspekty. Ponadto kwestionariusza użyto do oceny objawów zmęczenia. Sprawność fizyczna była testowana na początku i w odstępach trzymiesięcznych na ergometrze rowerowym.
Dobrze dobrany program treningowy doprowadził do poprawy jakości życia i znacznego zmniejszenia zmęczenia. Dolegliwości takie jak ból i duszność znacznie zmniejszyły się w trakcie badania. Test sprawnościowy również lepiej wypadł w grupie treningowej niż w grupie kontrolnej.
- To bardzo zachęcające efekty treningu, które pacjenci mogą odczuć w codziennym życiu - komentuje Karen Steindorf. - Strukturalny trening poprawia jakość życia w istotny sposób i umożliwia kobietom z zaawansowanym rakiem piersi bardziej aktywne funkcjonowanie - dodaje.
Na podstawie: Physical training improves quality of life in advanced breast cancer
Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »