Strona głównaChorobyAktywność fizyczna zapobiegnie depresji

Aktywność fizyczna zapobiegnie depresji

Jeśli regularnie ćwiczysz, masz duże szanse na uniknięcie rozwoju depresji.
Aktywność fizyczna zapobiegnie depresji [fot. profivideos z Pixabay]
Nawet osoby z silnymi genetycznymi predyspozycjami do depresji mogą się przed nią uchronić dzięki częstemu angażowaniu się w .

Medycy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie dokonali przeglądu danych niemal 8 tysięcy ludzi i odkryli, że osoby z określonymi wariantami genetycznymi są znacznie bardziej narażone na depresję. Co ciekawe jednak, w przypadku ludzi bardziej aktywnych, prawdopodobieństwo zaburzeń emocjonalnych było istotnie niższe, nawet jeśli czynniki genetyczne sprzyjały .

Dostatecznie często wykonywane ćwiczenia fizyczne pomagły osłabić ryzyko . Istotne jest to, że protekcyjny charakter treningów był znaczący, bez względu na to, czy angażowano się w aktywność o wysokiej, czy o niskiej intensywności. Wystarczyło zwiększyć łączną długość treningów, by ograniczyć rozwój nowych epizodów depresji o 17 proc.

- Nasze odkrycia jasno sugerują, że jeśli chodzi o depresję, geny nie przesądzają o wszystkim, a bycie aktywnym fizycznie może potencjalnie zneutralizować dodatkowe ryzyko przyszłych epizodów choroby u osób, które są genetycznie usposobione do niej. Przeciętnie około 35 dodatkowych minut aktywności fizycznej każdego dnia może pomóc ludziom zmniejszyć ryzyko zaburzeń i uchronić się przed przyszłymi epizodami depresji - wyjaśnia Karmel Choi, główna autorka badań.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na depresję choruje ponad 300 milionów ludzi. Choroba nie tylko obniża , ale nieleczona, może prowadzić do poważnych zaburzeń uniemożliwiających normalne funkcjonowanie i prowadzących do prób samobójczych.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Depression and Anxiety.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy