W toku badań, których wyniki zostały zaprezentowane w Journal of American Medical Association (JAMA), odkryto powiązanie między neurotensyną a przedwczesnymi zgonami kobiet, gdzie jednym z najpoważniejszych czynników jest choroba sercowo-naczyniowa. Wyniki te rzucają nowe światło na ocenę ryzyka i badania nad profilaktyką.
"Zaskakującym było odkrycie tak wyraźnego powiązania z ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorobą sercowo-naczyniową, a także z rakiem piersi" - zauważa autor naczelny Olle Melander, profesor z Wydziału Nauk Klinicznych Uniwersytetu w Lund i konsultant Szpitala Uniwersyteckiego Skåne w Szwecji. "Otyłość to powszechny czynnik ryzyka tych trzech schorzeń, ale związku z neurotensyną nie można wyjaśnić otyłością ani żadnym innym, znanym czynnikiem ryzyka".
W toku wcześniejszych badań ustalono, że hormon odgrywa rolę w trawieniu i odczuwaniu bólu w układzie pokarmowym, a zwierzęta, którym wstrzykiwano neurotensynę miały zaburzone nawyki żywieniowe.
"Po raz pierwszy hormon sytości został powiązany z tymi trzema, powszechnymi chorobami kobiet" - zauważa współautorka, Marju Orho-Melander z Wydziału Nauk Klinicznych Uniwersytetu w Lund. "Otwiera się w ten sposób nowy obszar dalszych badań nad oceną ryzyka i profilaktyką".
Co ciekawe, zdaniem naukowców, ustalenia dotyczą wyłącznie kobiet. Podczas gdy informacje pozyskiwane w toku badań nad rakiem piersi pojawiają się już standardowo, niewiele danych napływa o rozwoju choroby sercowo-naczyniowej u kobiet.
Naukowcy twierdzą, że ścisły związek między neurotensyną a tymi schorzeniami u kobiet ma wpływ na ich średnią długość życia. Dodają, że powiązanie to potwierdza pogląd, iż neurotensyna może być wykorzystywana jako kliniczny marker ryzyka tych chorób. Odkrycia przynoszą również światu medycznemu nowe możliwości wczesnego rozpoznania kobiet, które są zagrożone wyższym ryzykiem zapadnięcia na chorobę sercowo-naczyniową. Znane obecnie czynniki ryzyka nie dają naukowcom możliwości prognozowania momentu wystąpienia choroby u kobiet. Ustalenia mogą umożliwić wcześniejsze objęcie pacjentek profilaktyką.
"Z uwagi na to, że hormon krąży po organizmie we krwi, jego stężenie można zmierzyć za pomocą zwykłego badania krwi, co jest zaletą" - mówi profesor Melander.
Naukowcy przeanalizowali próbki krwi ponad 4.600 osób, które wzięły udział w badaniach "Malmö Diet and Cancer" w Szwecji. Wszystkim badanym pobierano krew przez wiele lat, umożliwiając naukowcom ustalenie powiązania między stężeniem neurotensyny a późniejszym zapadnięciem na jedną z trzech chorób.
Osoby na diecie niskotłuszczowej mogą obniżyć wytwarzanie neurotensyny, co z kolei może wpłynąć regulująco na jej stężenie - twierdzą naukowcy. Aczkolwiek, jeżeli neurotensyna ma być celem terapeutycznym, najpierw musi zostać ustalony związek przyczynowy - dodają. Naukowcy są przekonani, że bieżące badania genetyczne mogą pomóc w ustaleniu tej zależności.
Więcej informacji:
Uniwersytet w Lund:
http://www.lunduniversity.lu.se/
Journal of the American Medical Association:
http://jama.jamanetwork.com/journal.aspx
Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
bogusam223a@o2.pl:
Cukrzyca i początek prostaty a wypoczynek grupowy nad morzem.
Mam 72 lata, czy w obecnym czasie mogę jechać na wypoczynek grupowy nad morze na 12 dni? Mam cukrzycę typu 2 i początek prostaty. Nie wiem co zrobić w tej sprawie. Pokaż pełną treść pytania ›