Strona głównaChorobyHormon uwalniany podczas ćwiczeń osłabia objawy Alzheimera

Hormon uwalniany podczas ćwiczeń osłabia objawy Alzheimera

Sprawdzono, czy uwalniany pod wpływem ćwiczeń hormon mięśniowy iryzyna wpływa na zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera, w tym na gromadzenie się toksycznego białka beta amyloidu.
Hormon uwalniany podczas ćwiczeń osłabia objawy Alzheimera [fot. Daniel Reche from Pixabay]
Jak się okazuje, terapie oparte na iryzynie mogą pomóc w walce z chorobą Alzheimera.

Wykazano, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają złogi beta-amyloidu u gryzoni, ale mechanizmy za to odpowiedzialne pozostają niejasne.

Ćwiczenia zwiększają poziom krążącego w mięśniach hormonu iryzyny, który reguluje metabolizm glukozy i lipidów w tkance tłuszczowej oraz zwiększa wydatek energetyczny poprzez przyspieszenie brązowienia białej tkanki tłuszczowej.

Iryzyna jest obecna w mózgach ludzi i myszy, a badania pokazały, że jej poziom jest obniżony u pacjentów z chorobą Alzheimera.

- Po pierwsze odkryliśmy, że leczenie iryzyną prowadzi do niezwykłego zmniejszenia beta amyloidu - mówi dr Se Hoon Choi. - Po drugie, wykazaliśmy, że działanie iryzyny można przypisać zwiększonej aktywności neprylizyny wydzielanej z komórek mózgu zwanych astrocytami - dodaje.

Neprylizyna to enzym rozkładający beta-amyloid, którego stężenie było wyższe w mózgach myszy chorych na Alzheimera, jeśli gryzonie skłaniano do wysiłku fizycznego.

Poprzednie testy pokazały, że iryzyna wstrzyknięta do krwioobiegu myszy może przedostać się do mózgu, co czyni ją potencjalnie przydatną jako substancja lecznicza.

- Nasze odkrycia wskazują, że iryzyna jest głównym mediatorem wywołanego wysiłkiem fizycznym wzrostu poziomu neprylizyny, co prowadzi do zmniejszenia obciążenia beta-amyloidem i sugeruje nowy sposób działania, który ma na celu zapobieganie i leczenie choroby Alzheimera - mówi dr Rudolph Tanzi, współautor badań.

Na podstawie: Exercise-Induced Hormone Irisin May Reduce Alzheimer's Disease Plaque and Tangle Pathology in the Brain

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog