Mózg nie radzi sobie dobrze z osłabieniem słuchu związanym z wiekiem i cierpi na tym pamięć.
Osoby zmagające się z
osłabieniem słuchu w starszym wieku mają wyższe ryzyko demencji i pogorszenia funkcji poznawczych. Zespół neuronaukowców z Ruhr-Universität Bochum (RUB) w Niemczech zbadał, co dzieje się w mózgu, gdy następuje stopniowe pogorszenie się słuchu: kluczowe obszary mózgu zostają przeorganizowane, co oddziałuje na pamięć.
Naukowcy badali mózg myszy, u których występowała dziedziczna utrata słuchu, podobna do ubytku słuchu rozwijającego się wraz z czasem u ludzi. Przeanalizowano gęstość receptorów neuroprzekaźników w mózgu, które są kluczowe dla funkcjonowania pamięci. Zbadano też, w jakim stopniu wpłynęło to na przechowywanie informacji w hipokampie, czyli najważniejszym dla
pamięci obszarze mózgu.
Pamięć jest aktywowana przez proces o nazwie plastyczność synaptyczną. W hipokampie, w wyniku postępujacej utraty słuchu, uległa ona zaburzeniu. Następowały różne zmiany rozkładu i gęstości receptorów neuroprzekaźników w obszarach czuciowych i pamięciowych. Im silniejsze upośledzenie słuchu odnotowywano, tym gorsza była plastyczność synaptyczna i pamięć.
„Nasze wyniki dostarczają nowych informacji na temat przyczyny związku między pogorszeniem
funkcji poznawczych a związanym z wiekiem ubytkiem słuchu u ludzi. Sądzimy, że ciągłe zmiany w obrębie receptorów neuroprzekaźnika spowodowane postępującą utratą słuchu zaburzają przetwarzanie informacji sensorycznych, co zaburza działanie hipokampa", wyjaśniają uczeni.
Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Cerebral Cortex".
Na podstawie: How hearing loss in old age affects the brain