Strona główna Choroby Katalog chorób Niedosłuch - głuchota starcza

Niedosłuch - głuchota starcza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Niedosłuch to określenie na uszkodzenie słuchu upośledzające słyszenie dźwięków. Całkowity brak zdolności odbierania bodźców akustycznych nazywa się głuchotą. Problem niedosłuchu (głuchoty starczej) dotyczy ponad 20 proc. mieszkańców naszego globu, który skończyli 55 rok życia, około 25 proc. ludzi w wieku ponad 65 lat, oraz 33 proc. tych którzy skończyli 75 rok życia. W tym artykule znajdziesz następujące informacje i porady związane z tą chorobą:
 1. Informacje ogólne
 2. Przyczyny
 3. Czynniki ryzyka
 4. Objawy i diagnoza
 5. Leczenie
 6. Profilaktyka

Niedosłuch to zaburzenie narządu słuchu objawiające się nieprawidłowościami przewodzenia dźwięków lub w ich odbiorze. Głuchota coraz częściej dotyka ludzi w różnym wieku, jednak nadal najpowszechniej występuje on u ludzi starszych. Problemy ze słuchem ma co czwarta osoba po 65. roku życia i ponad jedna trzecia siedemdziesięciopięciolatków. To także jedna z najbardziej powszechnie spotykanych dolegliwości dotykających seniorów.

do góry ↑

Przyczyny głuchoty

Ponieważ narząd słuchu jest niezwykle skomplikowany, podobnie jak sam proces słyszenia, w zasadzie na każdym etapie przewodzenia i odbioru dźwięku mogą nastąpić zakłócenia powodujące ostateczny efekt w postaci niedosłuchu. Równocześnie - w przypadku głuchoty starczej - można niemal zawrzeć wszystkie przyczyny w jednej. Jest nią starzenie się organizmu i związane z nim "zużywanie się" poszczególnych elementów narządu słuchu. Starzenie się słuchu rozpoczyna się stosunkowo wcześnie - już 30-40-latkowie nie słyszą pewnych dźwięków doskonale słyszalnych przez nastolatki.

Pogarszanie się słuchu związane z wiekiem to stopniowy proces, rozłożony niekiedy na dziesięciolecia. Jego tempo i intensywność zależą od indywidualnych uwarunkowań takich jak czynniki genetyczne, współistniejące choroby czy styl życia narażający na stałe przebywanie w hałasie.

do góry ↑

Czynniki ryzyka niedosłuchu

Prawdopodobieństwo wystąpienia niedosłuchu występuje częściej, gdy pojawiają się następujące okoliczności:

 • wiek - niedosłuch osób starszych to najpowszechniejsza odmiana tego schorzenia
 • wystawienie na hałas
 • przyjmowanie niektórych grup leków (tzw. leki ototoksyczne, do których należą niektóre antybiotyki, diuretyki, niesterydowe leki przeciwzapalne czy leki cytostatyczne)
 • czynniki genetyczne (występowanie niedosłuchu w rodzinie)
 • występnie niektórych chorób z wysoką gorączką (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych)

do góry ↑

Objawy i diagnozagłuchoty

Głuchota starcza objawia się stopniowym, obustronnym pogarszaniem się słuchu. Rozpoczyna się o upośledzenia słyszenia tonów o wysokiej częstotliwości, by z czasem pojawiły się problemy z innymi tonacjami, słyszeniem cichszych dźwięków czy rozumieniem mowy. Utracie słuchu towarzyszą szumy w uszach, zawroty głowy i powiązana z dolegliwościami dezorientacja. Chory zaczyna coraz głośniej słuchać radia i telewizora, a czasem sprawia wrażenie że nie rozumie, co do niego mówimy.

Objawy nie są charakterystyczne ani wyraźne dla otoczenia, a długotrwały ich rozwój nie sprzyja uwrażliwieniu na występowanie niedosłuchu. Dlatego wiele objawów wydaje się nie mieć na pierwszy rzut oka związku z niedosłuchem. Należą do nich:

 • izolowanie się, wycofanie społeczne, niechęć do kontaktów towarzyskich
 • zmiana sposobu prowadzenia rozmowy - wyciszenie, rzadsze zabieranie głosu
 • obniżenie nastroju i samopoczucia psychicznego

Pierwsze poważniejsze objawy pogorszenia słuchu powinny stanowić bodziec do wizyty u lekarza, otolaryngolog diagnozuje niedosłuch poprzez wywiad z chorym, testy i badania audiometryczne.

do góry ↑

Leczenie głuchoty

Uszkodzonego słuchu nie da się wyleczyć farmakologicznie. Nie oznacza o jednak, że głuchota jest nieodwracalna - podobnie jak przy wzroku istnieją metody, by poprawić słyszenie. Są to różnego rodzaju aparaty słuchowe lub implanty ślimakowe, wyposażone w dodatkowe funkcje pozwalające na optymalne słyszenie w różnych sytuacjach. Ich zastosowanie pozwala na komfortowe porozumiewanie się z otoczeniem.

do góry ↑

Profilaktyka niedosłuchu

Podobnie jak w wielu przypadkach chorób związanych z wiekiem i tu nie da się "nie starzeć". Jednakże odpowiednie dbanie o narząd słuchu, polegające przede wszystkim na unikaniu hałasu (zarówno w pracy jak i poza nią) i umiejętne czyszczenie kanałów słuchowych, pozwalają dłużej pozostać w pełni sprawnym w tym względzie.

do góry ↑

Wiadomości: Niedosłuch - głuchota starcza

Utrata słuchu jest odwracalna

© DDRockstar - Fotolia.comUtrata słuchu spowodowana starzeniem się, hałasem i niektórymi lekami przeciwnowotworowymi oraz antybiotykami była nieodwracalna, ponieważ nie potrafiono zmodyfikować komórek tak, by przekształcały się w niezbędne do słyszenia komórki czuciowe ucha zewnętrznego i wewnętrznego. więcej »

Zobacz także

Niedosłuch - głuchota starcza a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Anemia - niedokrwistość, Choroba Alzheimera