Niedosłuch to zaburzenie narządu słuchu objawiające się nieprawidłowościami przewodzenia dźwięków lub w ich odbiorze. Głuchota coraz częściej dotyka ludzi w różnym wieku, jednak nadal najpowszechniej występuje on u ludzi starszych. Problemy ze słuchem ma co czwarta osoba po 65. roku życia i ponad jedna trzecia siedemdziesięciopięciolatków. To także jedna z najbardziej powszechnie spotykanych dolegliwości dotykających seniorów.
Ponieważ narząd słuchu jest niezwykle skomplikowany, podobnie jak sam proces słyszenia, w zasadzie na każdym etapie przewodzenia i odbioru dźwięku mogą nastąpić zakłócenia powodujące ostateczny efekt w postaci niedosłuchu. Równocześnie - w przypadku głuchoty starczej - można niemal zawrzeć wszystkie przyczyny w jednej. Jest nią starzenie się organizmu i związane z nim "zużywanie się" poszczególnych elementów narządu słuchu. Starzenie się słuchu rozpoczyna się stosunkowo wcześnie - już 30-40-latkowie nie słyszą pewnych dźwięków doskonale słyszalnych przez nastolatki.
Pogarszanie się słuchu związane z wiekiem to stopniowy proces, rozłożony niekiedy na dziesięciolecia. Jego tempo i intensywność zależą od indywidualnych uwarunkowań takich jak czynniki genetyczne, współistniejące choroby czy styl życia narażający na stałe przebywanie w hałasie.
Prawdopodobieństwo wystąpienia niedosłuchu występuje częściej, gdy pojawiają się następujące okoliczności:
Głuchota starcza objawia się stopniowym, obustronnym pogarszaniem się słuchu. Rozpoczyna się o upośledzenia słyszenia tonów o wysokiej częstotliwości, by z czasem pojawiły się problemy z innymi tonacjami, słyszeniem cichszych dźwięków czy rozumieniem mowy. Utracie słuchu towarzyszą szumy w uszach, zawroty głowy i powiązana z dolegliwościami dezorientacja. Chory zaczyna coraz głośniej słuchać radia i telewizora, a czasem sprawia wrażenie że nie rozumie, co do niego mówimy.
Objawy nie są charakterystyczne ani wyraźne dla otoczenia, a długotrwały ich rozwój nie sprzyja uwrażliwieniu na występowanie niedosłuchu. Dlatego wiele objawów wydaje się nie mieć na pierwszy rzut oka związku z niedosłuchem. Należą do nich:
Pierwsze poważniejsze objawy pogorszenia słuchu powinny stanowić bodziec do wizyty u lekarza, otolaryngolog diagnozuje niedosłuch poprzez wywiad z chorym, testy i badania audiometryczne.
Uszkodzonego słuchu nie da się wyleczyć farmakologicznie. Nie oznacza o jednak, że głuchota jest nieodwracalna - podobnie jak przy wzroku istnieją metody, by poprawić słyszenie. Są to różnego rodzaju aparaty słuchowe lub implanty ślimakowe, wyposażone w dodatkowe funkcje pozwalające na optymalne słyszenie w różnych sytuacjach. Ich zastosowanie pozwala na komfortowe porozumiewanie się z otoczeniem.
Podobnie jak w wielu przypadkach chorób związanych z wiekiem i tu nie da się "nie starzeć". Jednakże odpowiednie dbanie o narząd słuchu, polegające przede wszystkim na unikaniu hałasu (zarówno w pracy jak i poza nią) i umiejętne czyszczenie kanałów słuchowych, pozwalają dłużej pozostać w pełni sprawnym w tym względzie.
Utrata słuchu spowodowana starzeniem się, hałasem i niektórymi lekami przeciwnowotworowymi oraz antybiotykami była nieodwracalna, ponieważ nie potrafiono zmodyfikować komórek tak, by przekształcały się w niezbędne do słyszenia komórki czuciowe ucha zewnętrznego i wewnętrznego.
więcej »
ryza1937:
Sygnał elektroniczny na opaskę/zegarek informujący, że dzwoni telefon stacjonarny
Mam wiekową siostrę ze słabym słuchem, posiadającą jedynie telefon przewodowy. Nie potrafi obsłużyć telefonu komórkowego. Gdy znajduje się przy telefonie to dobrze, ale przy oddaleniu nie słyszy sygnału. Słyszałem o jakichś elektronicznych opaskach, zegarkach sygnalizujących dźwięk. Czy w opisanych ... czytaj całość ›
Bezpłatne badanie słuchu dla seniorów, którym aparat słuchowy już nie pomaga. Tak brzmiało ogłoszenie w lokalnej gazecie z Lubartowa, które odmieniło, życie 79-letniego wtedy Mieczysława Suchodoła. Pomógł implant ślimakowy i... jego żona - Lucyna. czytaj dalej ›
artykuł sponsorowany
Prościej chyba się nie da. Kawałki świeżej ryby, trochę przypraw, grill... i już można cieszyć się doskonałym posiłkiem, który zadowoli najbardziej wybredne podniebienia. Jako dodatek doskonale sprawdzi się sałata z ulubionym ziołowym sosem i pomidorami. więcej »
Rabarbar to kwaskowate warzywo, bogate w żelazo o bardzo delikatnym smaku i zapachu. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Konfitura z rabarbaru idealnie nadaje się do kruchych ciastek lub jako dekoracja do lodów. więcej »