Strona głównaChorobyJak ubytek słuchu wpływa na depresję i demencję

Jak ubytek słuchu wpływa na depresję i demencję

Ubytek słuchu to nie tylko dyskomfort w codziennym życiu i konieczność proszenia o powtórzenie słów wypowiadanych przez innych - okazuje się, że problemy ze słyszeniem oznaczają wyższe ryzyko także innych poważnych dolegliwości, w tym zaburzeń poznawczych i depresji.
Jak ubytek słuchu wpływa na depresję i demencję [Fot. JPC-PROD - Fotolia.com]
Doświadczanie ubytku słuchu ma związek z innymi problemami zdrowotnymi, w tym i .

Pracownicy Johns Hopkins Bloomberg School of Public HealthDane przeanalizowali dane 200 tysięcy ludzi w wieku powyżej 50 lat, którzy doświadczali kłopotów ze słuchem przez co najmniej dwa lata. Okazało się, że osoby te były również bardziej podatne na inne problemy zdrowotne.

Najczęstsze choroby towarzyszące ubytkowi słuchu obejmowały: depresję, złamania i skręcenia spowodowane wypadkami, a także zawały oraz udary. Im dłużej zaś trwały kłopoty ze słuchem tym wyższe było prawdopodobieństwo rozwoju wymienionych chorób i zdarzeń.

Skąd ten związek? to istotny zmysł dla różnych mechanizmów poznawczych i normalnego funkcjonowania w świecie. może więc prowadzić do większego zagrożenia, np. na ulicy, nie słyszy się bowiem dostatecznie szybko i dobrze, nadjeżdżąjacych pojazdów, śpieszących się rowerzystów, etc. Co więcej, niedosłyszenie jest bardzo niekomfortowe w towarzystwie innych, więc bardzo często osoby zmagające się z tym zaburzeniem izolują się, co z kolei sprzyja rozwojowi objawów depresji i . Z badań wynika, że znaczący odsetek pacjentów w niedosłuchem, nawet kilkanście procent, cierpi na .

O badaniach można przeczytać w JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy