Strona głównaChorobyKoronawirusy atakują głównie sezonowo

Koronawirusy atakują głównie sezonowo

Według ostatniego badania cztery najczęściej zagrażające ludziom koronawirusy cechują się określonymi wzorcami sezonowymi.
Koronawirusy atakują głównie sezonowo
Badacze z University of Michigan przez ponad 8 lat monitorowali zdrowie grupy ludzi, szczegółowo badając występowanie czterech najczęstszych ludzkich koronawirusów w tej populacji. Ich analizy mogą pomóc zrozumieć charakter trwającej pandemii.

Uczeni skoncentrowali się na kilku koronawirusach, które przeniosły się ze zwierząt na ludzi, powodowały często cięższe choroby układu oddechowego lub groziły pandemią, w tym SARS-CoV-1, który pojawił się na początku 2000 roku, a także MERS-CoV, który ujawnił się w 2012 roku. Obecnie najbardziej rozpowszechniony wirus SARS-CoV-2, również pochodzenia odzwierzęcego, także przeniósł się na ludzi. Koronawirusy krążyły w populacjach ludzkich od dziesięcioleci i zazwyczaj związane były z mniej poważnymi chorobami.

Autorzy przeanalizowali dane zebrane w badaniach, które miały na celu przegląd przebiegów chorób układu oddechowego w gospodarstwach domowych z dziećmi. Uczestnicy regularnie zgłaszali wszelkie objawy chorób układu oddechowego i pobierano od nich próbki dla ustalenia dokładnej choroby, z jaką się zmagają.

Głównym odkryciem było to, że powszechne ludzkie koronawirusy wydawały się być wysoce aktywne sezonowo. Ustalono, że odkryli, że tylko 2,5 proc. zakażeń układu oddechowego koronawirusem u ludzi wystąpiło w okresie od czerwca do września. Ponadto odkryto, że cztery ludzkie koronawirusy w podobny sposób były najbardziej aktywne - wzrost infekcji odnotowywano w grudniu, styczniu lub lutym, a ich zmniejszenie w marcu.

Autorzy dostrzegli też, że małe dzieci cechowały się najwyższą zapadalnością na infekcje związane z ludzkim koronawirusem. U dzieci w wieku powyżej 5 lat zapadalność ta była istotnie niższa i nie ulegała już zmianom w zależności od wieku.

Większość przypadków infekcji dróg oddechowych (59 proc.) była łagodna, 31 proc. zakażeń miało umiarkowany przebieg, a 10 proc. ciężki. Dzieci w wieku poniżej 5 lat i dorośli w wieku powyżej 50 lat częściej zmagali się z ciężką formą choroby.

Jakkolwiek informacje te pomagają lepiej zrozumieć ludzkie koronawirusy, nie jest jeszcze jasne, czy pozostają w mocy, biorąc pod uwagę na pandemię SARS-CoV-2.
Mimo że sezonowe koronawirusy wykryte w Michigan są powiązane z wirusem wywołującym COVID-19, nie wiemy, czy wirus ten będzie zachowywał się tak, jak one - mówi prof. Arnold Monto z University of Michigan School of Public Health.
O badaniach można przeczytać w The Journal of Infectious Diseases.

Na podstawie: Common coronaviruses appear to be highly seasonal

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy
Blog