Strona głównaChorobyNadciśnienie uszkadza mózg

Nadciśnienie uszkadza mózg

Niekontrolowane nadciśnienie uszkadza strukturę i funkcjonowanie mózgu już u osób w średnim wieku.
Nadciśnienie uszkadza mózg Testy wykazały przyspieszone starzenie się mózgu u osób z nadciśnieniem i stanem przednadciśnieniowym w wieku powyżej 40 lat. Zanotowano uszkodzenia integralności strukturalnej istoty białej oraz zmianę wielkość istoty szarej mózgu.

Co istotne, strukturalne uszkodzenie istoty białej spowodowane nadciśnieniem w ramach wcześniejszych badań powiązano z osłabieniem zdolności poznawczych u osób starszych.
Normalne ciśnienie krwi jest określane dla ciśnienia skurczowego (górna liczba) na poziomie poniżej 120, a rozkurczowego (dolna liczba) - poniżej 80. Stan przednadciśnieniowy jest diagnozowany, gdy ciśnienie skurczowe wynosi od 120 do 139 a rozkurczowe 80 - 89. Ciśnienie odpowiednio powyżej 140 i 90 to nadciśnienie.

Nadciśnienie jest związane z wyższym o 62 proc. ryzykiem choroby naczyń mózgowych skutkującej m. in. udarem niedokrwiennym i o 49 proc. ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej.
Wcześniejsze badania wykazały związek między nadciśnieniem a podwyższonym ryzykiem uszkodzenia i atrofii mózgu, które obniżają możliwości poznawcze i mają wpływ na rozwój demencji. Obniżenie ciśnienia tętniczego u osób w średnim wieku może zapobiec otępieniu w latach późniejszych.

Badanie „Effects of Systolic Blood Pressure on White Matter Integrity in Young Adults: From the Framingham Heart Study" („Wpływ skurczowego ciśnienia krwi na integralność istoty białej u osób dorosłych: z badań serca Framingham) trwa od ponad sześćdziesięciu lat. Wzięli w nim udział przedstawiciele trzech pokoleń mieszkańców.

Do badań zaproszono 579 osoby. Podzielono je na grupy w zależności od tego czy miały normalne ciśnienie, stan przednadciśnieniowy, czy też nadciśnienie. Odnotowano też rodzaj leczenia podejmowanego przez chorych i to czy palili papierosy.

Przeprowadzano badanie rezonansem magnetycznym (MRI) w celu określenia stanu zdrowia mózgu za pomocą różnych pomiarów uszkodzeń istoty białej i objętości istoty szarej. MRI umożliwia obrazowanie obejmujące mikroskopijne szczegóły architektury tkanki w obrębie istoty białej mózgu.

Testy wykazały, że u osób z nadciśnieniem zanotowano wskaźnik anizotropii frakcjonowanej płatów czołowych zmniejszony średnio o 6,5 proc. Ponadto osoby te miały o 9 proc. mniejszą objętość istoty szarej w czołowych i skroniowych płatach mózgu. Ogólnie rzecz ujmując - mózgi osób z nadciśnieniem były w gorszym stanie niż mózgi pacjentów normotensyjnych. Przykładowo, stan mózgu 33-latka z nadciśnieniem był porównywalny do mózgu czterdziestolatka z normalnym ciśnieniem.

Wyniki badań opublikowano w The Lancet Neurology.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy
Blog