Strona głównaChorobySmutek może sprzyjać chorobom. W jaki sposób?

Smutek może sprzyjać chorobom. W jaki sposób?

Uczucie smutku może wpływać na poziom opioidów związanych ze stresem w mózgu i zwiększyć ilość białek zapalnych we krwi. One z kolei przekładają się na zwiększone ryzyko różnych chorób, w tym chorób serca, udaru mózgu i zespołu metabolicznego - ostrzegają eksperci z University of Texas Health Science Center w Houston (UTHealth).
Smutek może sprzyjać chorobom. W jaki sposób? [Fot. mariesacha - Fotolia.com]
Wcześniej odkryto, że nasilona depresja może sprzyjać innym chorobom, nie wiedziano jednak dlaczego. Teraz znaleziono wyjaśnienie. - Kiedy dana osoba jest pod wpływem stresu, uwalniane są neurotransmitery zwane opioidami, które zmniejszają oddziaływanie stresu. Gdy jednak ten system reakcji na stres jest rozregulowany, neuroprzekaźniki opioidowe mogą mieć negatywny wpływ na organizm, zaburzając odpowiedź układu odpornościowego na stres, potencjalnie zwiększając ryzyko innych chorób.

Wcześniejsze badania pokazały, że ilość zapalnej cytokiny - interleukiny-18 (IL-18), która ma związek z chorobami układu krążenia, jest podwyższona u osób z depresją. W ramach badań osoby z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi i ludzie zdrowi zostali poddani badaniom skanowania pozytonową tomografią emisyjną (PET).

Już na początku u pacjentów z depresją odnotowano większą aktywność opioidową (i wyższe stężenie IL-18 we krwi) niż u osób zdrowych. Kiedy poproszono uczestników o myślenie o czymś neutralnym, aktywność opioidów zmniejszyła się w mózgach obu grup, a spadek opioidów był proporcjonalny do zmniejszenia IL-18 u tych samych osób.

Gdy uczestników poproszono o skupienie się na smutku, którego doświadczyli podczas przykrego wydarzenia w swoim życiu, w mózgu uwolnione zostały zwiększone ilości opioidów, a ten wzrost był proporcjonalny do zwiększonego stężenia IL-18 we krwi. - Efekty te obserwowano podczas smutku w obu grupach, ale znacznie silniejsze były u osób z poważną formą depresji w porównaniu z ludźmi zdrowymi.

W grupie z depresją poziom IL-18 myślenie o neutralnych rzeczach przekładało się na zmniejszenie ilości cytokin. Co ciekawe, skutek ten utrzymywał się też nawet, gdy później myślano o smutnych sprawach.
Wywołanie neutralnego stanu afektywnego poprawiło nastrój i obniżyło IL-18. Gdybyśmy mogli wdrożyć psychoterapię dla poprawy nastroju osób z depresją, moglibyśmy potencjalnie znormalizować poziom IL-18, a w dłuższej perspektywie zmniejszyć ryzyko różnych innych chorób - mówią autorzy badań.
Na podstawie: Sadness-induced inflammation in the body linked to comorbid diseases

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • shadesoflove:

    Czego są to objawy ?

    Przez pewien czas miewam różne dziwne sytuację.
    Szukam sama powodu do płaczu, co sprowadziło do tego, że płaczę codziennie. Nie mam wiary w siebie ani w lepsze jutro. Mam wrażenie, że nikt mnie nie lubi, że obgadują mnie i wyśmiewają. Czuję, że mam kogoś w sobie, tzn. rozmawiam jakby sama ze sobą ni...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog