Szczepienia przeciwko grypie i zapaleniu płuc oznaczają mniej zgonów w szpitalach u pacjentów z niewydolnością serca.
U jednej na pięć osób w jakimś momencie życia rozwinie się niewydolność serca. Szacuje się, że na całym świecie dolegliwością dotkniętych jest około 26 milionów ludzi. Niewydolność serca jest poważnym stanem, w którym serce nie jest w stanie pompować krwi w organizmie tak dobrze, jak powinno. Skutkuje to gromadzeniem się płynu w płucach, powodując duszność i kaszel oraz wpływa na jakość życia ludzi, a często konieczna jest pilna
hospitalizacja.
Infekcje dróg oddechowych, takie jak
grypa i
zapalenie płuc, nasilają problem niewydolności serca i dlatego u osób z tą dolegliwością zaleca się coroczne szczepienia.
- Pandemia COVID-19 ukazała znaczenie szczepień w zapobieganiu infekcjom dróg oddechowych, szczególnie u ludzi z chorobami takimi jak
niewydolność serca - mówi dr Karthik Gonuguntla z University of Connecticut.
Jak obliczono, wskaźniki śmiertelności podczas hospitalizacji były znacznie niższe u pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę przeciw grypie (1,3 proc.) w porównaniu z tymi, którzy jej nie otrzymali (3,6 proc.). Podobnie śmiertelność w szpitalach była znacznie niższa u pacjentów zaszczepionych przeciwko zapaleniu płuc (1,2 proc.) w porównaniu z tymi, którzy nie zostali zaszczepieni (3,6 proc.).
- Nasze badania to kolejny impuls do corocznych szczepień u pacjentów z niewydolnością serca. Pomimo zaleceń, zainteresowanie pozostaje niskie - mówi dr Gonuguntla.
Jak zauważył ekspert, poważne reakcje na szczepionki przeciw grypie i zapaleniu płuc są rzadkie, pojawiają się w ciągu kilku godzin i można je skutecznie leczyć.
- Szczepionki przeciw zapaleniu płuc i grypie są niezbędne do zapobiegania tym infekcjom dróg oddechowych i ochrony pacjentów z niewydolnością serca. Jakkolwiek wiele osób odrzucało powszechne i bezpieczne szczepionki przeciw COVID-19, jestem optymistą i sądzę, że pandemia zmieniła postrzeganie roli szczepień w ochronie zdrowia - uważa dr Gonuguntla.
Na podstawie:
Vaccines against respiratory infections linked with less heart failure deaths