Strona głównaChorobyTCE (trichloroetylen), związek np. w środkach czyszczących, wywołuje chorobę Parkinsona?

TCE (trichloroetylen), związek np. w środkach czyszczących, wywołuje chorobę Parkinsona?

Dwa lata intensywnej ekspozycji na TCE, ciekłą substancję chemiczną utrzymującą się w powietrzu, wodzie i glebie, mogą zwiększyć ryzyko choroby Parkinsona o 70 proc.
TCE (trichloroetylen), związek np. w środkach czyszczących, wywołuje chorobę Parkinsona? [fot. Dmitriy from Pixabay]
TCE, czyli trichloroetylen, wiązano z niektórymi nowotworami, ale okazuje się, że ma też związek z chorobą Parkinsona.

Związek TCE jest używany do celów przemysłowych i handlowych od prawie 100 lat i był stosowany jako substancja znieczulająca podczas zabiegów chirurgicznych, aż do czasu jego zakazu w 1977 roku. Ostatnio wykorzystywano go jako rozpuszczalnik odtłuszczający. Obecnie jest stosowany głównie do odtłuszczania przemysłowych części metalowych. Wiąże się to z podgrzewaniem TCE w zbiornikach odtłuszczających dla wytworzenia pary, która rozpuszcza smar, ale jednocześnie uwalnia się wówczas substancję chemiczną do atmosfery. Gdy TCE przedostanie się do gleby lub wód gruntowych, może przetrwać w nich przez kilka dekad.

Przeanalizowano dane ponad 160 tysięcy weteranów wojskowych, z których część mieszkała na terenach, gdzie TCE używano do odtłuszczania sprzętu wojskowego, a woda była skażona, część badanych zaś zamieszkiwała obszary, gdzie tej substancji było znacznie mniej.

Jak odkryto, ryzyko diagnozy choroby Parkinsona było o 70 proc. wyższe u osób z terenów o większej ilości TCE niż u pozostałych.
- TCE jest nadal bardzo powszechnie stosowaną substancją chemiczną w Stanach Zjednoczonych i w różnych częściach świata. Jej produkcja wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat i jest szeroko dostępna w Internecie - mówi dr Samuel L. Goldman, autor badań.

- Niestety, nie ma łatwego sposobu, aby dowiedzieć się, czy zostałeś narażony/a, chyba że bezpośrednio pracowałeś/aś przy tej substancji. U wielu z nas poziom TCE jest wykrywalny, ale związek jest metabolizowany i wydalany bardzo szybko, dlatego badania krwi i moczu odzwierciedlają jedynie niedawną ekspozycję - dodaje dr Goldman.

Odkryto też, że weterani z terenów, na których powszechnie stosowano TCE, cierpieli na prodromalną chorobę Parkinsona - objawy sugerujące chorobę Parkinsona, ale nie spełniające jeszcze w pełni kryteriów diagnostycznych. - Utrata węchu, zaburzenia snu znane, stany lękowe, depresja i zaparcia mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, ale dolegliwość rozwinie się tylko u części osób nimi dotkniętych - wyjaśnia Caroline M. Tanner, współautorka badań.

Na podstawie: Chemical Exposure May Raise Your Risk for Parkinson's

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog