Czas poświęcony na korzystanie z telefonu jest adekwatnym wskaźnikiem objawów depresji.
![Twój telefon lub smartfon wie, czy zmagasz się z depresją [© DragojaGagiTubic - Fotolia.com] Twój telefon lub smartfon wie, czy zmagasz się z depresją [© DragojaGagiTubic - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Twoj-telefon-lub-smartfon-wie-czy-zmagasz-sie-z-depresja_img55a8bb9aed742.jpg)
Spędzanie ponad godziny na korzystaniu z telefonu lub smartfona może oznaczać, że cierpi się na
depresję, mówią uczeni.
Ci, którzy, którzy poświęcają dużo czasu (ponad sześćdziesiąt minut dziennie) na różnorakim użytkowaniu telefonów komórkowych, mogą być w depresji, wyjaśniają uczeni z Northwestern University.
Uczeni z Feinberg School of Medicine przy Northwestern University w Chicago przeprowadzili badania, z których wynika, że im więcej czasu dana osoba spędza przy telefonie komórkowym z jakiegokolwiek powodu (np. pisząc SMS-y i pozostając online), tym wyższe ma ryzyko osłabienia nastroju czy odczuwania smutku. Obliczono, że osoby doświadczające objawów depresji korzystały z telefonu lub
smartfona średnio około 68 minut dziennie, a ludzie wolni od tych symptomów - około 17 minut.
W badaniach wzięło udział 40 uczestników, w telefonach których zainstalowano aplikację przez dwa tygodnie monitorującą korzystanie z tych urządzeń. Na początku uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący objawów depresji, a ich codzienne zachowania - zwłaszcza miejsca uczęszczane codziennie - monitorowano za pomocą systemu GPS.
Im dłużej dany uczestnik spędzał z telefonem, tym większe dotyczyło go prawdopodobieństwo depresji. Poza tym depresja wiąże się również ze spędzaniem większości czasu w domu lub w paru różnych miejscach.
W oparciu o dane zebrane dzięki aplikacji autorzy obliczyli, że monitorowanie wykorzystania telefonu komórkowego pozwala na zidentyfikowanie osoby z objawami depresji z dokładnością do 87 procent.
- Kiedy ludzie są w depresji, mają tendencję do wycofywania się i nie mają motywacji oraz energii, aby wychodzić i robić cokolwiek - mówi David Mohr z Northwestern University Feinberg School of Medicine.
- Dane pokazują, że ludzie w depresji raczej nie wychodzą zbyt często i nie udają się w zbyt wiele miejsc - to odzwierciedla utratę motywacji pacjentów. Okazuje się, że można rozpoznać objawy depresji i ich nasilenie bez dodatkowych pytań. Telefony mogą dostarczyć dane dyskretnie i bez wysiłku ze strony użytkownika - wyjaśnia Mohr.
Wyniki badań są dostępne w Journal of Medical Internet Research.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »