Strona głównaChorobyUwaga na leki ziołowe - nieodpowiednie dawki mogą być śmiertelne

Uwaga na leki ziołowe - nieodpowiednie dawki mogą być śmiertelne

Preparaty ziołowe mogą być niebezpieczne, gdy są przyjmowane w dużych ilościach, wstrzykiwane, czy też łączone z innymi lekami.
Uwaga na leki ziołowe - nieodpowiednie dawki mogą być śmiertelne
Wielu ludzi na całym świecie błędnie uważa zioła za zupełnie bezpieczne, tymczasem mogą one dawać toksyczne efekty i warto ostrożnie podchodzić do ich przyjmowania.

- Istnieje fałszywe przekonanie, że leki ziołowe są bezpieczniejsze niż leki wytwarzane w fabrykach, jednakże w rzeczywistości część z nich zawiera potencjalnie śmiertelne stężenia arsenu, rtęci i ołowiu - mówi profesor Roger Byard z Uniwersytetu Adelajdy.

- Substancje te mogą powodować poważne choroby, nasilać istniejące wcześniej problemy zdrowotne lub prowadzić do śmierci, zwłaszcza jeśli przyjmuje się je w nadmiarze lub są wstrzykiwane - wskazuje prof. Byard.

Co więcej, interakcje niektórych preparatów ziołowych z lekami na receptę także mogą mieć śmiertelne konsekwencje. - Wszystko dlatego, że dostęp do takich produktów jest niemal nieograniczony, a wiele osób nie mówi lekarzowi, że bierze środki ziołowe z obawy przed wyśmianiem (...) - mówi prof. Byard.

Analiza 251 azjatyckich produktów ziołowych dostępnych w sklepach w Stanach Zjednoczonych pokazała, że w 36 z nich był arsen, w 35 rtęć i w 24 ołów.

W jednym z przypadków zdiagnozowano zatrucie ołowiem u 5-letniego chłopca, który zażył 63 gramy „tybetańskich witamin ziołowych" w ciągu czterech lat. U innego małego chłopca rozpoznano raka siatkówki, który rozwinął się pod wpływem podawanego mu indyjskiego środka, który z kolei wywołał zatrucie arszenikiem.

Ziołowy lek znany jako Chan su, stosowany w leczeniu bólu gardła, czyraków i kołatania serca, zawiera jadowite wydzieliny ropuch, które, jak ostrzega prof. Byard, mogą powodować zatrzymanie akcji serca, a nawet śpiączkę.

Inne niepożądane działania leków ziołowych mogą obejmować" niewydolność wątroby, nerek i serca, udary mózgu, zaburzenia ruchowe, osłabienie mięśni i drgawki.

- Leki ziołowe często są mieszane ze standardowymi lekami po to, by zwiększyć skuteczność tych środków. Może to jednak mieć druzgocące skutki - mówi prof. Byard. Medyk zna przypadek chorego na epilepsję, który przyjmował leki na receptę, a równocześnie zastosował preparat z chińskich ziół i zapadł w śpiączkę. Zespół Cushinga, zaburzenie hormonalne, także powiązano z mieszaniem sterydów i preparatów ziołowych.

Niektóre zioła wpływać na standardowe leki. Dziurawiec może osłabiać działanie warfaryny i powodować krwawienia międzymiesiączkowe u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne.

Miłorząb i czosnek nasilają ryzyko krwawienia, a niektóre preparaty, takie jak olej z ogórecznika i olej z wiesiołka, obniżają próg drgawkowy u epileptyków.

Leki ziołowe stały się w ostatnich latach popularne w krajach zachodnich. Około 30 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych używa ich, często bez wiedzy lekarza.

Na podstawie: Herbal medicines can be lethal, pathologist warns

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog