Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń pamięci jest choroba Alzheimera, która w Polsce dotyka prawie 250 tysięcy osób. Seniorzy, którzy cierpią z powodu trudności z pamięcią często zbyt późno zgłaszają się do lekarzy. Jak rozpoznać i jak zapobiegać zaburzeniom pamięci? Na te pytania odpowiedzą specjaliści w ramach spotkań, które Fundacja Medicover organizuje w ramach „Programu promocji zdrowia, wczesnego wykrywania i profilaktyki zaburzeń poznawczych u osób starszych” dofinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
![Zaburzenia pamięci. Jak im przeciwdziałać? [© Sangoiri - Fotolia.com] Zaburzenia pamięci. Jak im przeciwdziałać? [© Sangoiri - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Zaburzenia-pamieci-Jak-im-przeciwdzialac_img551998d805f7c.jpg)
Uczestnicy Programu dowiedzą się jak rozpoznać, u siebie lub swoich bliskich, pierwsze objawy zaburzeń pamięci i jak im przeciwdziałać, poznają
ćwiczenia wzmacniające pamięć oraz nauczą się radzić sobie z emocjami (takimi jak złość, poczucie winy, bezradność, smutek), które pojawiają się min. Przy opiece nad osobą z
zaburzeniami pamięci. Otrzymają materiały edukacyjne i publikacje z praktycznymi wskazówkami specjalistów.
Specjaliści wskazują, że jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń pamięci jest choroba Alzheimera. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi obecnie blisko 250 tysięcy osób i wraz z wydłużaniem się średniej długości życia zachorowalność na chorobę
Alzheimera w kolejnych latach wzrośnie. Wiele osób starszych zbyt późno zgłasza się do lekarzy z trudnościami z pamięcią uważając, że „przecież w moim wieku to naturalne”. Nierzadko również członkowie rodziny bagatelizują objawy przypisując je naturalnemu procesowi starzenia się lub złośliwemu zachowaniu bliskiego. Z czasem choroba utrudnia codzienne funkcjonowanie i rodzi wiele pytań i wątpliwości. Jak się zachowywać? Co mówić? Gdzie szukać pomocy?
- Pragniemy dzielić się z osobami starszymi naszą wiedzą i doświadczeniem we wspieraniu osób cierpiących na choroby wieku podeszłego i ich opiekunów. Wiele osób starszych zbyt późno zgłasza się do lekarzy z trudnościami z pamięcią uważając, że „przecież w moim wieku to naturalne”. Często osoby z najbliższego otoczenia również bagatelizują objawy przypisując je naturalnemu procesowi starzenia się. Widzimy potrzebę zwiększania świadomości osób starszych na temat przyczyn zaburzeń pamięci i wspierania osób doświadczających objawów – mówi Karolina Jurga – psycholog ds. osób starszych i Koordynatorka Programu.
Wspólnie z uczestnikami Programu stworzymy Kartę Rekomendacji Dobrych Praktyk - pierwszy w Polsce zbiór doświadczeń i wskazówek na temat radzenia sobie w chorobie stworzony przez osoby zmagające się z nią.
Efektem działań będzie również publikacja zawierająca rekomendacje specjalistów na co dzień pracujących z osobami starszymi niesamodzielnymi i ich opiekunami. Pragniemy, by był to zbiór praktycznych wskazówek możliwych do codziennego stosowania.
Podczas cyklu bezpłatnych spotkań eksperci min. z dziedziny geriatrii, psychologii, rehabilitacji podzielą się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak wspierać pamięć i jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z zaburzeniami pamięci i chorobami wieku podeszłego. Program zakłada możliwość skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji z psychologiem, podczas których udzieli on im wsparcia i wskazówek do radzenia sobie z konkretnymi trudnymi sytuacjami. Do udziału w spotkaniach Fundacja Medicover zaprasza osoby powyżej 60 roku życia z województwa mazowieckiego – zarówno te, które bezpośrednio zmagają się z chorobą, jak i te, które są zainteresowane tematem lub opiekują się osobą starszą doświadczającą zaburzeń pamięci (w tym choroby Alzheimera).
Spotkania odbywać się będą w Centrum Geriatrii i Leczenia Chorób Przewlekłych w Warszawie, ul. Nowolipie 18. Poprowadzą je min. dr Milena Słoń - specjalista geriatra i Konsultant Merytoryczny Programu oraz mgr Karolina Jurga – Psycholog i Koordynator Programu. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie: 519 331 291 oraz mailowo: dbamopamiec@medicover.pl
www.medicover.pl
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »