Starsze kobiety z łagodnymi zaburzeniami pamięci doświadczają pogłębiania objawów dwa razy szybciej niż mężczyźni.
![Zaburzenia poznawcze rozwijają się dwa razy szybciej u kobiet [© rocketclips - Fotolia.com] Zaburzenia poznawcze rozwijają się dwa razy szybciej u kobiet [© rocketclips - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Zaburzenia-poznawcze-rozwijaja-sie-dwa-razy-szybciej-u-kobiet_img55bd191360a6b.jpg)
Wydaje się, że u starszych kobiet niewielkie, ale zauważalne problemy z
pamięcią i osłabienie zdolności myślenia, rozwijają się dwa razy szybciej niż u mężczyzn. Nowe badania wykazały, że kobiety tracą funkcje poznawcze szybciej niż mężczyźni, kiedy już wystąpią u nich pierwsze oznaki utraty pamięci i zaburzenia w myśleniu.
W wieku 65 lat kobiety cechują się ryzykiem rozwoju
choroby Alzheimera w ciągu reszty swojego życia na poziomie 1 do 6, podczas gdy w przypadku mężczyzn wynosi ono 1 do 11. Około dwie trzecie pacjentów z chorobą Alzheimera to kobiety. Eksperci uważają, że dzieje się tak nie tylko dlatego, że kobiety żyją dłużej, ale muszą odznaczać się jeszcze jakimś czynnikiem, który temu sprzyja.
Badania uczonych z Duke University w Durham oparto na analizie 398 uczestników z łagodnymi
zaburzeniami poznawczymi. Uczestników monitorowano przez osiem lat. W tym czasie też kilkakrotnie wykonano u nich skany mózgu. Okazało się, że kobiety dwukrotnie częściej uzyskiwały znacznie niższy wynik w testach poznawczych niż mężczyźni.
Po uwzględnieniu innych czynników wpływających na pamięć i możliwości intelektualne, w tym wiek, wykształcenie i predyspozycje genetyczne, zespół naukowców obliczył, że wyniki kobiet spadały średnio o około dwa punkty w ciągu roku, podczas gdy wyniki mężczyzn obniżały się średnio o jeden punkt na rok.