Przyjmowanie leków na nadciśnienie zgodnie z zaleceniami pomogło nawet najsłabszym osobom starszym żyć dłużej, a u najzdrowszych seniorów odnotowano największy wzrost przeżywalności.
- Wiedzieliśmy, że leki na
nadciśnienie mają działanie ochronne dla seniorów, jednak skupiliśmy się na tym, czy wykazują takie działanie także u słabszych pacjentów z wieloma innymi schorzeniami - mówi prof. Giuseppe Mancia, z Uniwersytetu Milano-Bicocca w Mediolanie.
Przejrzano dane niemal 1,3 miliona osób w wieku powyżej 65 lat z regionu Lombardia, które w latach 2011-2012 otrzymały co najmniej trzy recepty na leki na nadciśnienie. Uwzględniono 34 różne czynniki zdrowotne, które mogą zagrażać życiu.
Prawdopodobieństwo śmierci w ciągu siedmiu lat monitorowania zdrowia uczestników wynosiło 16 proc. dla osób o dobrym zdrowiu na początku badania. Ryzyko to wzrastało do 64 proc. w przypadku osób o bardzo złym stanie zdrowia na początku badań.
W porównaniu z osobami, które bardzo słabo przestrzegały zaleceń dotyczących stosowania leków na nadciśnienie, osoby rzetelnie respektujące te zalecenia miały o 44 proc. niższe ryzyko śmierci, jeśli początkowo pozostawały w dobrym zdrowiu. Jeśli zaś na początku testów stan zdrowia był słaby, ryzyko śmierci w badanym okresie było dla tej grupy niższe o 33 proc.
Bez względu na początkowy stan zdrowia pacjenta, korzyści w zakresie przeżycia były największe u osób, które przyjmowały leki na nadciśnienie przez ponad 75 proc. okresu obserwacji, w porównaniu z pozostałymi, a to pokazuje znaczenie konsekwentnego stosowania leków na nadciśnienie, ocenia prof. Mancia.
Na podstawie: Blood pressure medications help even the frailest elderly people live longer
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »