Strona głównaChorobyZbyt krótki sen wpędzi cię w depresję

Zbyt krótki sen wpędzi cię w depresję

Powtarzający sen krótszy niż pięć godzin na dobę może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych.
Zbyt krótki sen wpędzi cię w depresję [fot. 3steph14 from Pixabay]
Historycznie rzecz biorąc, kiepski sen bywał postrzegany jako efekt uboczny problemów ze zdrowiem psychicznym, ale okazuje się, że związek między snem a chorobami psychicznymi jest bardziej złożony, mówią badacze z University College London.

Przeanalizowano dane dotyczące ponad 7 tysięcy osób o średnim wieku 65 lat i stwierdzono, że zbyt krótki sen jest powiązany z wystąpieniem objawów depresyjnych.

Powszechnie wiadomo, że istnieje relacja między czasem snu a depresją. Nie było jednak jasne. Wykorzystując genetyczną podatność na chorobę, ustaliśmy, że to prawdopodobnie sen poprzedza objawy depresyjne, a nie odwrotnie - wskazuje Odessa S. Hamilton, współautorka badań.

Jak się okazało, u osób z silniejszą genetyczną predyspozycją do krótkiego snu (mniej niż pięć godzin w ciągu nocy) ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych było większe w ciągu 4-12 lat, natomiast u osób z większą genetyczną predyspozycją do depresji nie występowało zwiększone prawdopodobieństwo zbyt krótkiego snu.

Eksperci wykorzystali wynik badań obejmujących cały genom, w ramach których zidentyfikowano tysiące wariantów genetycznych powiązanych z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji oraz krótkiego lub długiego snu.

W ramach szeregu oddzielnych analiz przyjrzano się także pozagenetycznym powiązaniom między objawami depresji a czasem trwania snu. Ustalono, że u osób śpiących krócej niż pięć godzin wystąpienie objawów depresyjnych było 2,5 razy wyższe i u ludzi z tym symptomami ryzyko zbyt krótkiego odpoczynku było o jedną trzecią wyższe niż u pozostałych. Uwzględniono szeroki wybór czynników, które mogły mieć tu wpływ: wykształcenie, poziom przychodów, palenie papierosów, aktywność fizyczną i obecność długotrwałych chorób.

Odkryto również związek między długim snem a występowaniem objawów depresyjnych: u uczestników śpiących dłużej niż dziewięć godzin ryzyko rozwoju oznak depresji było 1,5 razy większe w porównaniu z osobami, które sypiały średnio siedem godzin. Niemniej objawy depresyjne nie były powiązane z dłuższym snem po 4-12 latach od początków monitorowania zdrowia badanych.

Niedostateczny sen i depresja nasilają się wraz z wiekiem, a wraz z ogólnoświatowym zjawiskiem starzenia się społeczeństw rośnie potrzeba lepszego zrozumienia mechanizmu łączącego depresję i niedobory snu - mówi prof. Andrew Steptoe, współautor badań.
Zarówno długość snu, jak i depresja są częściowo dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Wcześniejsze badania bliźniąt pokazały, że depresja jest w około 35 procentach dziedziczna, a różnice genetyczne odpowiadają za 40 proc. zmienności czasu trwania snu.

Na podstawie: Consistent lack of sleep is related to future depressive symptoms

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • plumbum:

    Co jest ze mną nie tak?

    Od 2 lat mam delikatne problemy ze sobą. Często wydaje mi się że widze dziwne rzeczy których tak na prawdę nie ma. (np. ostatnio byłam 100% pewna że mam ważkę w pokoju, którą złapałam w dłonie i czułam jej ciało między moimi rękoma ale kiedy chciałam ją wypuścić nic tam nie było. W szklance wypełnio... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog