Strona głównaChorobyChoroba afektywna dwubiegunowa: gdy pozytywne emocje są zbyt silne...

Choroba afektywna dwubiegunowa: gdy pozytywne emocje są zbyt silne...

Pozytywne emocje, takie jak radość i współczucie, są dobre dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a także wspomagają kreatywność i zacieśnianie przyjaźni. Jednak u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową nadmierne dobre emocje mogą oddziaływać negatywnie.
Choroba afektywna dwubiegunowa: gdy pozytywne emocje są zbyt silne... [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Jedna z cech choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) to okresy skrajnie pozytywnego nastroju lub manii. Wówczas pacjenci mają zwiększoną energię, mniej śpią i doświadczają wyjątkowej pewności siebie. Jakkowiek może to brzmieć dobrze, to jednak stanowi dla chorych zagrożenie - w takim czasie bowiem pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową często podejmują niebezpieczne ryzyko, zwiększają długi i niszczą swoje małżeństwa. To wyjątkowa sytuacja, poniważ w przypadku niemal wszystkich innych zaburzeń psychicznych problem dotyczy nadmiaru negatywnych emocji, wskazują psycholodzy z Yale University.

Choć brzmi to zaskakująco, czasami pozytywne emocje nie są pożądane. Tymczasem pacjenci z zaburzeniami dwubiegunowymi doświadczają radosnych uczuć np. zarówno podczas oglądania wesołych filmów, jak i takich wzbudzających u większości ludzi smutek czy obrzydzenie.

Eksperci zaczęli się wobec tego zastanawiać, czy obecność pozytywnych emocji bez względu na okoliczności może stanowić sygnały ostrzegawcze. W badaniu zdrowych osób, u których nigdy nie zdiagnozowano choroby afektywnej dwubiegunowej, odkryto, że którzy wykazywali ten sam wysoki poziom pozytywnych emocji utrzymujący się w pozytywnych, negatywnych i neutralnych sytuacjach, byli bardziej narażeni na ChAD.

Według uczonych, psycholodzy powinni także brać pod uwagę negatywne aspekty pozytywnych emocji, również u osób bez choroby afektywnej dwubiegunowej. Jakkolwiek te pierwsze są ogolnie dobre dla nas, kiedy przybierają skrajne formy lub są doświadczane w niewłaściwym kontekście, korzyści z nich zaczynają zanikać. Głównym celem powinno być przeżywanie doświadczeń z umiarem, we właściwym miejscu i czasie, komentją eksperci.

Na podstawie: Can Feeling Too Good Be Bad? Positive Emotion in Bipolar Disorder

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • elza1302:

    Jak postępować z osobą chorą na CHAD ?

    Niedawno poznałam osobę, która jest chora na Chad.  Interesuje mnie jak postępować z osobą chorą na chorobę afektywną dwubiegunową ? Jak się zachowywać wobec takiej osoby w czasie wystąpienia manii i depresji? Jak pomagać takiej osobie na codzień  i w czasie manii, żeby nie narobiła głupstw ?  Gdzie... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog