W swoim dążeniu do wykonania wszystkiego na czas niektóre kobiety ignorują objawy cichego zawału serca, ostrzegają kardiolodzy.
- W większości przypadków ludzie, którzy doświadczają zawału serca, odczuwają ból w klatce piersiowej, duszności itp. Symptomy cichego zawału serca mogą zaś obejmować, np. niestrawność, objawy grypopodobne lub odczuwanie dyskomfortu przypominającego naciągnięcie mięśnia w klatce piersiowej lub plecach - mówi kardiolog Karla Kurrelmeyer. - Ważne, aby jak najszybciej sprawdzić te objawy, by uniknąć blizn lub uszkodzenia serca - dodaje.
Kardiomiopatia wywołana stresem jest też nasilonym problemem dla kobiet w okresie świątecznym. Dzieje się tak, gdy panie w krótkim czasie doświadczają silnego stresu, a gdy jest połączony z innym traumatycznym wydarzeniem, takim jak śmierć w rodzinie, wypadek samochodowy, utrata pieniędzy, może mieć fatalne następstwa.
- Kardiomiopatia spowodowana
stresem to osłabienie lewej komory, głównej komory pompującej serca. Następuje w efekcie uwalniania hormonów stresu, które oddziałują na serce, powodując zmiany w mięśniu sercowym, które następnie skutkując nieprawidłowym działaniem lewej komory. Ogromna większość osób dotkniętych tym schorzeniem to kobiety w wieku pięćdziesięciu kilku lat do siedemdziesięciu kilku lat - wyjaśnia dr Kurrelmeyer.
Osoba doświadczająca tego stanu może mieć bóle w klatce piersiowej lub duszność po silnym stresie, emocjonalnym lub fizycznym. W większości przypadków leczy się to beta-blokerami lub inhibitorami ACE. Ważne, aby jak najszybciej wykonać echokardiogram, jeśli wystąpią symptomy.
Objawy problemów z
sercem są podobne u kobiet i mężczyzn, mogą jednak występować też:
- skrajne osłabienie, niepokój lub duszność;
- dyskomfort, ucisk, ciężkość lub ból w klatce piersiowej, ramieniu, poniżej mostka lub pośrodku pleców;
- pocenie się, nudności, wymioty, zawroty głowy;
- uczucie pełności, niestrawność, ucisk w okolicy gardła;
- szybkie lub nieregularne bicie serca;
Na podstawie: Silent heart attack in women