Strona głównaChorobyDobry sen pomaga uchronić się przed rakiem prostaty

Dobry sen pomaga uchronić się przed rakiem prostaty

Wyższy poziom melatoniny może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka prostaty nawet o 75 procent.
Dobry sen pomaga uchronić się przed rakiem prostaty [© JPC-PROD - Fotolia.com] Wysypiaj się, dzięki temu możesz uchronić się przed . Uczeni z Harvard School of Public Health w Bostonie przeprowadzili badania, z których wynika, że długość snu ma wpływ na poziom prawdopodobieństwa rozwoju nowotworu prostaty.

Wyższy poziom jest produkowany u mężczyzn, którzy się wysypiają. Melatonina to hormon wytwarzany przez organizm tylko w nocy i jest związany z rytmem dobowym oraz tym, jak przebiega .

W pięcioletnich badaniach wzięło udział 928 mężczyzn. Poziom melatoniny uczestników mierzono na podstawie ilości metabolitu melatoniny w moczu: 6- sulfatoksymelatoniny. Badani informowali też o problemach ze snem i zażywanych lekach z powodu różnych problemów zdrowotnych.

U dwunastu procent uczestników zdiagnozowano raka prostaty w ciągu okresu badań. Czternaście procent mężczyzn zgłaszało problemy z zasypianiem, 20 procent zaś miało kłopoty z utrzymaniem ciągłości snu, a 33 procent stosowało .

Uczeni odkryli, że dostateczna ilość godzin snu przekłada się na 31 proc. niższe ryzyko rozwoju raka prostaty. Odnotowano też, że wyższy poziom melatoniny w organizmie uczestników przekładał się nawet na 75 proc. ochronę przed tym rodzajem raka.

Wyniki badań przedstawiono na tegorocznej sesji Konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy