Strona głównaChorobyJak pozbyć się lęku? Trzeba zdbać o florę jelitową

Jak pozbyć się lęku? Trzeba zdbać o florę jelitową

Ostatnio mamy coraz więcej naukowych dowodów na przemożny wpływ stanu flory jelitowej na nasze zdrowie - i fizyczne, i psychiczne. Kolejne badania odkrywają coraz to nowe oddziaływanie mikrobiomu. Teraz pokazano, że jego skład i ilość może wpływać na poziom odczuwanego lęku.
Jak pozbyć się lęku? Trzeba zdbać o florę jelitową [Fot. Anatomy Insider - Fotolia.com]
Zadbanie o określony skład może pomóc osłabić , mówią medycy z Szanghajskiej Jiao Tong University School of Medicine.

Japończycy odkryli, że stosowanie odpowiedniej diety i przyjmowanie probiotyków zmniejsza poziom odczuwanego niepokoju. Przeanalizowali wyniki ponad dwudziestu badań dotyczących wpływu sposobu odżywiania się i przyjmowania probiotyków regulację flory bakteryjnej jelit i dalsze tego efekty dla zdrowia. Ogólnie rzecz ujmując, ponad połowa wziętych pod uwage testów pokazała zmniejszenie lęku dzięki modyfikacjom flory bakteryjnej.

Jak podkreślają eksperci, mamy do dyspozycji dwie formy interwencji - z probiotykami lub bez nich, aby regulować mikrobiom jelitowy, ale co ciekawe, ta pierwsza metoda jest bardziej skuteczna, jak wynika z badań. Warto więc szczególnie zadbać o dietę, by móc liczyć zarówno na dobre samopoczucie fizyczne, jak i .

Objawy lękowe są powszechne w chorobach psychicznych i różnych zaburzeniach fizycznych, szczególnie zaburzeniach związanych ze stresem. Coraz więcej badań wskazuje, że mikroflora jelitowa może regulować funkcje mózgu poprzez oś jelitowo-mózgową, a dysbioza (czyli zubożenie) mikrobioty jelitowej ma związek z lękiem, czytamy w raporcie z badań.

Na temat badań można przeczytać w magazynie General Psychiatry:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy