Strona głównaChorobyMarchew pomocna w ochronie przed rakiem prostaty

Marchew pomocna w ochronie przed rakiem prostaty

Karotenoidy mogą zapobiegać rakowi prostaty. To zaś oznacza, że bogata w nie marchew jest polecana w profilaktyce tej choroby.
Marchew pomocna w ochronie przed rakiem prostaty [© Alexander Zlatnikov - Fotolia.com] Jak odkryli uczeni z Uniwersytetu Zhejiang (prowincji na wschodnim wybrzeżu Chin), regularne serowanie sobie jest odwrotnie proporcjonalna do ryzyka zachorowania na .

Różne karotenoidy (alfa i beta-karoten, beta-criptossantina, luteina i likopen) - jak wynika z ostatnich badań - wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, które pomagają zapobiec rozwojowi raka, ale alfa-karoten wydaje się dawać największe właściwości przeciwnowotworowe.

Ustalono, że każde 10 g marchwi jedzone codziennie obniża ryzyko zachorowania o około 0,5 proc., a intensywność spadku prawdopodobieństwa rozwoju choroby jest proporcjonalna do zwiększania ilości marchwi w diecie. Marchew które zawiera duże ilości alfa-karotenu - na 10 gramów w 434 mikrogramów. Więcej dostarcza jedynie dynia - 479 mikrogramów. Składnik ten mają: rzepa, kapusta, sałata i , choć te ostatnie przede wszystkim mogą się poszczycić dostarczaniem znacznej ilości , który zresztą także daje efekty antynowotworowe.

Poza marchwią i pomidorami, także inne produkty mogą być pomocne w profilaktyce raka prostaty. Najnowsze badania obejmą migdały, ponieważ są jedynymi orzechami, które posiadają enzym umożliwiający lepsze wchłanianie fitoestrogenów , w tym flawonoidów (m. in. izoflawonów). Flawonoidy to estrogeny roślinne polecane szczególnie kobietom w okresie menopauzy. Związki te znajdują się także w grochu, soczewicy, fasoli, produktach pełnoziarnistych.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy