Strona głównaChorobyMasz ponad 65 lat? Na te objawy chorób zwracaj szczególną uwagę

Masz ponad 65 lat? Na te objawy chorób zwracaj szczególną uwagę

W starszym wieku warto zwrócić szczególną uwagę na kilka objawów - ich obecność oznaczać może znaczne ryzyko poważnych problemów, w tym niepełnosprawności czy hospitalizacji.
Masz ponad 65 lat? Na te objawy chorób zwracaj szczególną uwagę [Fot. Robert Kneschke - Fotolia.com]
Według uczonych z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, osoby po 65 roku życia powinny uwrażliwić się na sześć obajwów: , , depresja, , trudności w oddychaniu i zaburzenia snu. Ich obecność istotnie zwiększa prawdopodobieństwo upadku, oraz konieczności pobytu w szpitalu.

Autorzy przez kilka lat monitrowali stan zdrowia ponad 7 tysięcy ludzi w wieku ponad 65 lat. Okazało się, że uczestnicy, którzy doświadczyli , przebywali w szpitalu lub stali się inwalidami, często doświadczali obecności wymienionych wyżej objawów. Według uczonych, zaniedbanie tych dolegliwości może szczególnie przekładać się na ryzyko uszkodzeń ciała i niepełnosprawności.

Jak ustalono, liczba podanych objawów wzrastała wraz z wiekiem i była wyższa u kobiet niż u mężczyzn. Najczęstszymi współwystępującymi symptomami były ból i zmęczenie. Ponadto im więcej ich się pojawiało, tym bardziej zmiejszona była wydolność fizyczna.

Według badaczy, współwystępowanie wymienionych objawów może sygnalizować ryzyko poważnych chorób, które mogą prowadzić do upadków, , niepełnosprawności, jak również przedwczesnej śmierci.

Wyniki wskazują, że lekarze powinni brać pod uwagę obecność tych objawów, ponieważ mogą mieć wpływ na choroby w taki sposób, w jaki nie jest widoczne w przypadku pojedynczych dolegliwości.

O badaniach napisano w Journal of American Geriatrics Society.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć