Strona głównaChorobyNa oparzenia pomocna jest witamina D

Na oparzenia pomocna jest witamina D

W przypadku oparzeń pomocna jest witamina D - jej wyższe dawki przyspieszają gojenie się skóry.
Na oparzenia pomocna jest witamina D [fot. misalukic - Fotolia.com] Brytyjscy badacze z kilku ośrodków medycznych odkryli, że poziom we krwi znacząco zmniejsza się po . Jeśli natomiast bezzwłocznie sięgnie się po suplement z tą witaminą, leczenie rany może być szybsze i łatwiejsze.

Witamina D ma działanie antybakteryjne, które może pomóc w zwalczaniu infekcji, a tym samym w przyspieszeniu gojenia się ran. Opóźnione leczenie ran i infekcje mogą dodatkowo komplikować walkę z oparzeniami, a wspomniana witamina pozwala na efektywną intensyfikację procesu gojenia.

W badaniu wzięło udział 38 osób z oparzeniami. Stan zdrowia uczestników, w tym proces gojenia się ran, monitorowano przez rok. W ramach testów uczeni zmierzyli poziom witaminy D we krwi i sprawdzali zdolność organizmu do odzyskiwania odpowiedniej jej poziomu. Okazało się, że w porównaniu z innymi, pacjenci, którzy mieli wyższe poziomy witaminy D we krwi, odznaczali się mniejszą ilością powikłań i i blizn, a ich rany w sposób bardziej widoczny zawężały się. Co więcej, ustalono, że u osób z oparzeniami dawki tej witaminy było niższe niż u pozostałych.

Jak wnioskują autorzy, przyjmowanie witaminy D bezpośrednio po oparzeniu może dać znaczne korzyści dla zdrowia pacjenta - wszystko to prawdopodobnie ze względu na silne właściwości antybakteryjne tej substancji, które pozwolą uniknąć infekcji w ranie i przyspieszą gojenie.

Zażywanie suplementów z witaminą D są jedną z możliwości zwiększenia jej spożycia, ale - poza oczywiście dłuższą ekspozycją na światło słoneczne - można sobie jej dostarczyć dzięki diecie. Witamina D to niezbędny składnik, który utrzymuje zdrowie kości i zębów. Odgrywa również ważną rolę w regulacji i wchłanianiu wapnia w organizmie. Wsród polecanych produktów są: , ser, , , mleko sojowe.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 12:02:21, 23-04-2018 ~gość: 213.241.93.xxx

    Mam na przedramieniu bliznę po oparzeniu i naklejam na nią specjalny plaster już widzę sporą poprawę i oby tak dalej bo efekt jest dla mnie na prawdę super, blizna już mniej widoczna i gładka się robi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X